View Single Post
  #8  
Vechi 07.12.2007, 10:42:30
pr.blideran_olimpiu pr.blideran_olimpiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Pai nu inteleg --mergi din preot in preot spunand aceleasi pacate ca sa vezi care e mai pe placul tau?
Eu credeam ca pacatele o data spovedite sunt iertate si nu mai trebuie spovedite inca o data. Ce rost are asa?
spovedania iti confera prin dezlegarea preotului"eu robul lui dumnezeu cu puterea ce-mi este data te iert si te dezleg.........."iertarea pacatelor este drept!
asa si este.dar starea imediat urmatoare spovedaniei este de liniste,libertate,pace ,tihna;deci intr-un cuvant bucurie nemarginita pentru ca esti ca ingerii.iar dupa impartasire starea asta se mareste in intensitate pentru ca devenim hristofori(purtatori de hristos).daca ai avut iarna starea de frig, pe care o confera zapada si gerul ,iar apoi primavara cand soarele straluceste puternic si incepe sa incalzeasca placut...!si stai acolo unde bate si numa nu te poti satira de caldura lui!cam asa ceva .deci imediat dupa spovedanie si uneori chiar in timpul spovedanie noi trebuie sa ne simtim impliniti prin iertare si unire cu hristos;asa cum sfantul ioan teologul s-a simtit cand a fost inaltat in duh (apocalipsa 1,10) sau mai exact starea aceea cat mai apropiata de starea sf ap ,petru,iacov si ioan ,de pe munte la schimbarea la fata ;ce frumos zice petru:doamne,dine este sa fim noi aici........"matei 17,4
de aceea tine mult acest lucru si de duhovnicia pretului slujitor.parerea mea!oricum spovedania este si trebuie sa fie un lucru delicat si sacru(sfant).
Reply With Quote