View Single Post
  #35  
Vechi 07.01.2019, 23:24:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Psihoterapeuții spun că încercând mereu să contracarăm gândurile prin ritualuri, rugăciuni repetate etc. nu facem decât să creștem legătura anxioasă și să le facem să devină mai frecvente.

Așadar, până la urmă, pe cine ascultăm? Biblia, care ne spune să nu acceptăm gândurile rele, sau o metodă psihiatrică inventată în secolul trecut, care ne spune să ne expunem la aceste gânduri?
Ce psihoterapeuti spun asta? Cine anume si unde anume ca nu cred. Dimpotriva atunci cand inseram niste psalmi spusi RAR si ATENTI la ceea ce spunem ,se rupe ritmul acelor ganduri anxioase. Deci nu trebuie cantitate mare ca sa nu ne mai gandim la ceea ce spunem. Ex psalmul 120 Unde am pus ... rupem ritmul rostirii si ne gandim la ceea ce am spus.
1. Ridicat-am ochii mei la munți, de unde va veni ajutorul meu.
...
2. Ajutorul meu de la Domnul, Cel ce a făcut cerul și pământul.
...
3. Nu va lăsa să se clatine piciorul tău,... nici nu va dormita Cel ce păzește.
...
4. Iată, nu va dormita, ... nici nu va adormi Cel ce păzește pe Israel.
...
5. Domnul te va păzi pe tine,... Domnul este acoperământul tău, de-a dreapta ta.
...
6. Ziua soarele nu te va arde, nici luna noaptea.
...
7. Domnul te va păzi pe tine de tot răul;... păzi-va sufletul tău.
...
8. Domnul va păzi intrarea ta ieșirea ta de acum și până în veac.
...
Imi aduc aminte de vorbele unuia din duhovnicii ce i-am avut, precum ca depinde si la ce psiholog mergi, ca unii nu pot ajuta cu nimic daca nu il au pe Dumnezeu si Legea in principiile lui. Ca daca nu , nu are rost, ca incurca oamenii.
Recomand "Psihoterapia Ortodoxa" a lui Hierotheos Vlachos si de asemenea recomand pe Viktor Frankl -Logoterapia si citirea cartii Omul in cautarea sensului vietii.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 07.01.2019 at 23:36:32.
Reply With Quote