View Single Post
  #2  
Vechi 21.12.2020, 18:25:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

M-am întrebat și eu același lucru ca și tine, am văzut că unele adunări de la alte culte și unele parohii ortodoxe au un canal de youtube și pagină publică de facebook, poate gândesc că le ajunge această formă de comunicare cu costuri minime și experiență minimă de operare.

Creștinii din unele parohii se mai anunță ei individual prin mesaje sau se sună dacă e ceva ce ține de treburile parohiei.

Din experiența de simplu mirean am văzut că nu se pot comunica chiar toate lucrurile din comunitatea de credincioși pe un site să te vadă o țară întreagă și diaspora, să atragi atenție nedorită de la presă și diferiți contestatari, uneori e bine să rămână într-o comunitate restrânsă - tocmai asta ar încuraja și apropierea oamenilor între ei și interesul lor să treacă pragul Bisericii ca să se intereseze.

Acesta ar fi și unul dintre beneficiile mersului des la Biserică pt cei care spuneau că nu are rost să mergi la Biserică, anume să afli doar prin prezență fizică lucruri despre care altfel nici n-ai fi știut că există.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote