View Single Post
  #28  
Vechi 20.01.2021, 23:36:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Partea II

Citat:
Omul de cand se stie merge cu un model bila.
Modelul bila a aparut nu demult. Dupa ce Magelan a ajuns de unde a plecat facand inconjurul pamantului si de atunci s-a sustinut ca pamantul e o sfera intre stele, o planeta incat Galileo Galilei a crezut ca pamantul se invarte si nu soarele pe deasuprsa si ca e o bila. S-au inselat. Modelul PacMan3D e valabil, si e conform scripturii.

Citat:
Argumentul gravitatiei este cel care in fapt rezolva problema sferei. Gravitatia da forma corpurilor in spatiu, si aceasta este prin gravitatie. Gravitatia este cea stabileste miscarea si forma in macrocosmos. Gravitatia se refera la atragerea si la organziarea in straturi fata de centru, egal nu la miscarea in spatiu. Gravitatia aduce organizare egala in jurul unui centru nu ce spui tu.
Ce numiti voi gravitati e defapt Coaja Tariei in care exista Forta care desparte
apele de ape pana la intaritura pamantului asa ca un strat plan foarte subtire.

Citat:
Poti sa ne arati si alte corpuri ceresti moneda? Pentru ca ar trebui sa fie o teorie universala..
Nu exista corpuri ceresti care sa contina pamanturi afara de trupurile fizice ale sfintilor din Cer. Planetele sunt formate din apa, gaze si ghiata. Nu exista meteoriti, de sus nu cad bolovani, decat ghiata. Sunt sferice "planetele" insa Soarele si Luna sunt semisferice si doar la eclipsa de Soare se formeaza o sfera perfecte, o bila ca la loto.

Citat:
Cerul - Taria care desparte apele de ape si avem caderea asta ca o atractie spre stratul plan din mijloc, spre intaritura pamantului, spre care cad apele din ambele sensuri ale intariturii Pamantului.

A deduce ca Taria care desparte apele de ape inseamna pamantul este plat este prostie.
A deduce ca despartirea apelor presupune ca pamantul este plat este prostie.
A presupune ca intaritura poate fi doar prin planicitate este prostie.
A nu deduce ca intaritura este prin gravitatie - Dumnezeu scrie ca a asezat randuiala in materie, legi, o fire a materiei - gravitatia este una dintre acestea.
Intaritura pamantului se afla la mijlocul stratului de pamant si mari. Nu eu am dedus ca pamantul e plat-farfurie sau moneda. Eu ti-am scris ca Taria are straturile de Coaja in care se manifesta Taria sub forma fortei gravitatiei si a campului gravitational. Deci deductiile pe care le pui in seama mea nu-mi apartin. Tu ai citit ce am scris si ce sustin?

Citat:
A deduce ca gravitatia, lege asezata de Dumnezeu, care aduce organizare spre un centru si interactiune, ca poate fi schimbata in altceva este prostie.
Nu-mi dau seama ce combati. Ai citit ce am scris ca sa combati ceea ce sustin? Pai eu sustin prin teoria PacMan3D-nD exact ce scrie in scripturi. Tu spui ca eu sustin pe dos? Ca schimb Taria in altceva? Ti-am aratat si tie si lui Demetrius ce inseamna Taria. Nu are nicio legatura Taria cu teoria mincinoasa a pamantului sfera, cu minciuna existentei fortelor de atractie intre corpuri care sunt egalate de forta centripeta-centrifuga in lipsa unui fir incat corpurile pot sa se roteasca unele in jurul altora si se pastreaza acest echilibru instabil de mii de ani.

Citat:
A deduce altceva inafara de ceea ce omul, dotat cu RATIUNE de Dumnezeu (pentru ca Dumnezeu nu a facut o fiinta proasta care sa creada pe negandite orice crede), care vede ca pamantul este sferic, si deduce din vedere directa, din experienta, din teorie, din aplicatii, din orice acest lucru, ca se poate veni cu o teorie fabulatie ca pamantul este plat, care nu are nici o virgula de sustine este o parere la betie...
Afirmatiile tale denota trufie. Nici macar nu ai citit ce am scris. Nu pricepi ce am scris. Nu pricepi scripturile dar tu vazand globul de carton pe care au pictat harta lumii ai crezut ca asa e pamantul ca o planeta intre stele. Te-au papclit si iata ii faci beti si prosti pe cei ce iti marturisesc adevarul conform scripturilor.


Citat:
Marginea pamantuluii in acest mod aduce urmatoarele probleme

Trebuie sa fie observabila
Tre buie sa o fi vazut cineva
Trebuie sa existe o teorie a ei
Trebuia sa fie in istorie vazuta de cineva....
Aduce cu sine intrebarea despre ce este dupa margine si ce inseamna marea cadere dar si ce este dupa margine.
Originea din care pleci tot drept intr-o directie si ajungi de unde ai plecat aia e marginea, faptul ca constati ca ai ajuns de unde ai plecat iti da ideea ca te afli intrun spatiu finit, marginit.


Citat:
Fii atent la un argument. In filmuletul tau, daca te uiti atent se vede curbura marginii pamantului.
Daca pamantul era plat moneda atunci ar fi trebui sa fie o cu totul alta forma foarte accentuata, deoarece o astfel de vizualizare unghi ar trebui neaparat sa fie luata dintr-un unghi. Adica daca te ridici de pe un pamant plat atunci vezi doar un unghi de moneda. Dar aici ala vede un orizont complet. Pamantul e rotund, tocmai prin filmul taum, care nu dovedeste unghiul si proiectia care ar fi trebuit sa fie de la o moneda.

Despre asta vorbesc de mai jos, ca ar trebui moneda sa fie vazuta la un unghi... Ori nu se vede asa.
Nu tiu ce vezi dumneata dar mie mi se pare ca pamantul e plat in toate directiile.


Citat:
Apropo, tu te-ai uitat cum dispare o nava la orizont? Poate ceva ce poti observa cu ochiul liber....
Navele dispar din pricina refractiei luminii prin mediu mai ales ca la suprafata apei sunt alte temperaturi. Te-ai uitat vreodata deasupra focului cum se distorsioneaza imaginile? Disparitia navelor dovedeste tocmai faptul ca apusurile si rasariturile Soarelui sunt aparente caci lumina si imaginea merge pe o curba si de aia vedem din toate partile aceiasi imagine-fata a Lunii.

Citat:
Dragule, este o mare ineptie si greu de sustinut cu asemenea patos..
Nici macar nu ai inteles ce sustin si ce nu sustin. Nu sustin teoria pamant plat farfurie-moneda si nici teoria geocentrica sau heliocentrica cu pamant planeta sferica ce se roteste in jurul soarelui sau in jurul axei sale. Sustin teoria PacMan3D-nD care e conform scriptirii exact asa ca la Facerea.

Ne aflam intrun spatiu Finit si finitatea creatiei impune respectarea unei matematici-fizici particulare. In acest spatiu finit mergand tot drept in orice directie ajungi exact de unde ai plecat si nu doar paralel cu suprafata pamantului si marilor. In acest spatiu avem doua straturi Cerul-Taria si Pamantul si marile ce stau pe Intaritura Pamantului.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa