Subiect: un preot grec
View Single Post
  #17  
Vechi 21.02.2021, 15:48:58
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Primele cuvinte din acest video spun asa: Enoh mi-a spus sa ii fac icoana. Asadar Enoh a venit sa vorbeasca omului acestuia si omul acesta se filmeaza si face public aceasta. Aceasta este inselare si monahul acesta este inselat. Unde este ascultarea lui fara de care monahul este pierdut?????

Avem exemple nenumarate in traditia sfanta ortodoxa de monahi inselati de diavoli care veneau sa se roage cu ei, sa le dea ravna si multe asemenea.
Cum ai ajuns la concluzia asta tristă pe care ți-am bolduit-o?
Nu e clar că a ascultat de sfântul Enoh din icoană?

Dacă ție îți vorbește sf. Maria din icoana-avatar tu crezi că ea te înșală?

În celelalte filme văd că a fost agresat de autorități și că a avut un mesaj sugestiv și radical când a scuipat și a lovit cu picioarele bancomatul. E clar un mesaj impotriva iubirii de arginți și împotriva lumii. E trimis de sf. Enoh să lupte cu lumea și să dea încredere credincioșilor să nu se teamă nici de poliție, nici de bancheri.

De ce aș crede în judecata ta, de ce aș crede că e înșelat de diavol, când omul-călugăr are în mâini icoana sf. Enoh și îndeamnă la credință și lepădare de lume?

Diavolul te indeamnă la părăsirea lui Dumnezeu și întoarcerea înapoi în lume pentru păcatele ei.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 21.02.2021 at 17:39:27.
Reply With Quote