View Single Post
  #4  
Vechi 11.01.2015, 19:58:43
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am fost de ceva zile "atacat" de penticostali spunand ca credinta noastra este gresita si ca practicile noastre sunt demodate si eronate (in primul rand, cu ce drept judeci tu o credinta de 2000 de ani drept gresita), iar mi-a spus ca ea s-a botezat luna trecuta, iar eu i-am spus ca m-am botezat acum 17 ani, la 40 de zile de la nastere. Cum adica? Atunci nu stiai ce inseamna botezul, te-a botezat cu forta, daca te inneca? Zilnic vad cazuri la stiri cu copii inecati de preoti ortodocsi (Serios!? Pe ce canal!?) si tot felul de pierzanii de ale lor. Problema ii ca eu nu am stiut ce sa le raspund in nici una dintre amandoua intrebari, ma puteti indruma?.

Multumesc anticipat, o seara frumoasa
1."Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu".(Ioan 3,5)
2.Pilda paraliticului vindecat PENTRU CREDINTA PRIETENILOR SAI care au spart acoperisul sa-l coboare la Hristos.
din 1. si 2. rezulta ca D'AIA SE BOTEAZA COPIII MICI,pentru credinta Nasilor si sa ajunga unde trebuie daca mor.

Copiii mici care mor nebotezati nu intra in Imparatia Cerurilor...pentru "credinta" celor care NU i-au botezat.
Reply With Quote