View Single Post
  #64  
Vechi 11.06.2012, 18:46:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
"Cine vrea sa se mântuiasca, cu întrebarea sa calatoreasca."
Ortodoxia ne îndeamna la cautare, la cunoastere (printre care si la cunoasterea de sine),
Cel putin teoretic. Practic, daca omului nu i se spune mai nimic despre ortodoxie, nu are de unde sa stie ca ortodoxia indeamna la cautare. Si pe cine sa intrebi? Unora nici macar nu le trece prin cap ca preotul ar avea alta functie decat ceremoniala. Asta l-au vazut ca fac si au ramas cu impresia aceasta.
Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
nu recurge la metode viclene, de transpunere a mesajelor într-un limbaj chipurile actualizat, însa lipsit de vlaga.
Ar putea recurge la metode sincere, un limbaj actualizat pe bune si plin de vlaga. Limbajul de acum cateva sute de ani de ani nu este neaparat mai viu ca cel de azi, ci doar mai vechi si nefolosit. Sau isi poate asuma ignoranta celor care nu il inteleg.
Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Ma întreb: oare de ce ar fi mai usor a învata o limba straina decât propria limba în toata bogatia ei? Asa cum se gasesc resurse intelectuale pentru învatarea unei limbi straine, tot asa s'ar putea mobiliza si pentru româna veche.
Ar fi si aceasta o idee. Dar cine sa organizeze aceste cursuri?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14