View Single Post
  #129  
Vechi 12.06.2012, 01:50:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Au facut parte numai cu numele din aceste biserici. Nimeni nu le-a facut vreodata cateheza, nu li s-a spus ca au onoarea sa faca parte din cea mai faina biserica posibila, si unica pe deasupra.
Ce inseamna sa faci parte doar cu numele? Sunt foarte multi crestini care nu au asteptat sa le stea nimeni la picioare, au avut dorinta sincera sa-L cunoasca pe Dumnezeu si pentru asta Dumnezeu nu i-a lasat sa rataceasca. Au gasit multe raspunsuri participand la Liturghie, in predica rostita de preot, au avut la indemana carti ale Sfintilor Parinti si cu ajutorul Harului au cunoscut frumusetea religiei ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Au cautat mantuirea si nu au gasit-o, caci nu a avut cine sa le spuna despre ea.
Oare au cautat mantuirea sau au facut parte formal din biserica? Credeti gresit ca doar omul poate sa ajute un alt om sa cunoasca Adevarul. Sunt atatea exemple in care Harul lui Dumnezeu a lucrat in sufletul omului, singura conditie: sincera dorinta de a-L cunoaste pe Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Atunci a aparut un np, care le-a prezentat clar acest mesaj al mantuirii. Omul respectiv a inteles ca exista si pentru el o mantuire si s-a intors cu toata inima catre Dumnezeu.
Repetati acelasi factor uman, fara de care omul nu poate sa descopere mantuirea. Este important sa descoperi persoana providentiala, dar sa stiti ca in cazul in care nu se intampla acest lucru, mantuirea nu este ratata. Pentru crestinii ortodocsi, omul potrivit sa le prezinte mesajul mantuirii poate fi duhovnicul la care ei merg sa-si marturiseasca pacatele.

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In primul rand, multumesc Doriana pentru acest topic dedicat noua, celor blamati, acuzati si pe alocuri afurisiti, noua celor ce am raspuns chemarii sfinte: "Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El!" (Ps.34:8)
Daca nu doriti sa fiti acuzati, blamati, afurisiti, este mai bine sa postati pe un forum apartinand credintei dumneavoastra. Nu puteti sa aveti pretentia sa va expuneti invatatura si sa fiti aplaudat pentru asta pe un forum ortodox. Cu tot respectul dar noua celor ce am raspuns chemarii sfinte...ce vrea sa spuna in raport cu ortodocsii care...ce fac?

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
M-am casatorit in 1992 si in timp am devenit mai aproape de biserica. Eram nelipsit de la slujbe, incepusem sa cant si pe la strana si eram prins si in treburile obstei parohiale. Citeam in cartile bisericesti. Devenisem foarte zelos in credinta mea, vroiam sa fac foarte multe penru Dumnezeu. Chiar imi venise ideea nebuna ca sa imi parasesc familia si sa ma calugaresc. Am si facut astfel numai ca atunci cand am ajuns la un schit, staretul lacasului mi-a explicat si am inteles ca, atata vreme cat nu exista o buna invoiala intre mine si sotia mea, faceam un pacat inaintea Domnului. M-am intors rusinat de isprava mea insa in timp, usor, usor, inima mea de crestin s-a racit... Asa am ajuns si am parasit si viata din biserica..
Cu toate ca erati nelipsit de la slujbe si chiar cantati la stana, nu ati reusit sa intelegeti nimic din frumusetea ortodoxiei? Ati citit carti bisericesti, ati devenit zelos in credinta, ati vrut sa va calugariti, dar nu ati considerat Biblia o carte potrivita ca sa o cititi decat mult mai tarziu. Cui atribuiti vina ca in timp inima dumneavoastra s-a racit?

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Asa am ajuns sa citesc Biblia - bineinteles ortodoxa.
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu fac aici nici un fel de lobby, de prozelitism. Sub nici o forma.
Va spun sincer ca nu va cred.

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Biblia? Nu o stiu pe de rost cum gresit am lasat sa se inteleaga. O am la dispozitie electronic in doua versiuni ortodoxe, in engleza, precum si originalele in ebraica, respectiv in greaca.
Versiunile dumneavoastra ortodoxe nu coincid cu versiunea noastra ortodoxa, de cate ori postati cate un verset, traducerea imi pare atat de diferita.