Subiect: Este pacat?
View Single Post
  #5  
Vechi 12.01.2013, 10:27:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicusor3 Vezi mesajul
Dar in sine acest lucru este pacat?
Crestinii nu cred in zeul Noroc, nu joaca la noroc, pentru ca aceste jocuri sunt incompatibile cu principiile crestine, fiind un castig pe seama cheltuielii altora, care-ti creeaza sperante false si-ti tocesc simtamantul responsabilitatii.

Citat:
Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?
Chiar crezi ca jucand la loto i se poate implini visul unui om? Mie un astfel de om mi se pare lipsit de responsabilitate si cred ca doar cauta o justificare pentru viciul sau de a juca in continuare. Daca nu-ti permiti, te asociezi cu altii, te interesezi la o firma de consultanta daca poti accesa fonduri europene nerambursabile etc. E frumos sa ne facem planuri, dar cred ca trebuie sa fim si realisti si sa nu ne propunem mai mult decat putem, deci sa ne alegem obiective realizabile. Nu toti isi permit sa inalte o biserica, cu toate ca si-ar dori asta, insa contribue la inaltarea ei, din putinul care-l au sau isi fac o troita.

Last edited by ioanna; 12.01.2013 at 10:46:20.
Reply With Quote