View Single Post
  #20  
Vechi 19.03.2013, 11:01:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pai este simplu.

1. Vrei sa pastrezi aceasta "relatie de prietenie" falsa?
Eu iti zic ca nu merita si nu trebuie sa o pastrezi. Nu este o persoana pe care sa te bazezi cu adevarat. Sa vezi ca daca ai sa "tai" diurna zilnica, cum o sa te injure si cum o sa-si scoata coltii... pe bune.

2. Prietene poti sa-ti gasesti foarte usor in biserica. Du-te cateva Duminici la biserica, si cu siguranta ca vei intalni foarte multe persoane doritoare de prietenie.

3. Legat de taierea banilor.

Situatia ta este simpla, ca ai fost slaba de inger si buna la inima.

Dar realitatea este ca nu iti permiti sa faci gesturi din astea si deja te-ai intins prea mult.
Cred ca poti sa-i spui frumos, ca ai cheltuit deja foarte multi bani, care nu ii aveai si ca ea ar trebui sa fie recunoscatoare, pentru ca ai ajutat-o destul.

Trebuie sa-ti faci curaj sa poti spune asta, in mod frumos, pentru ca asta e realitatea: nu iti poti permite asa ceva. Ai facut asta cand ai putut si acum nu mai poti sa faci asta .


Doamne iarta-ma, dar ce te opreste sa spui lucrurilor pe nume? Parca ai fi copil.
Trezeste-te putin, ca sa stii ca tipul asta de oameni au un nume clar: santajisti si hoti cu zambetul pe buze, profitori la drumul mare.
Cum adica, ai mustrari de constiinta fata de o astfel de persoana? Eu nu as tine asa ceva pe langa mine cu titlul de "prieten".


Nu mai dai nici un ban, si daca iti cere, spune clar, ca deja ai cheltuit foarte mult, si ca se exagereaza.


Eu personal am cateva invataturi simple:
- 1. Cel mai usor mod de a pierde un prieten este sa-i dai bani aiurea
- 2. Dai bani doar atunci cand arde, cand crapa si cand cineva moare; altfel inveti oamenii cu bani aiurea, cand nu e nevoie si or sa ti se suie in carca.
Reply With Quote