View Single Post
  #1  
Vechi 29.06.2012, 21:25:23
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos

Pe cand eram copil nu prea se gaseau carti crestine si cele care se gaseau erau vechi sau scrise de mana. Aveam insa o carticica veche foarte uzata care se numea,, Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos" si pe care o primisem de la bunici care si ei la randul lor o primisera de la altii. Am aflat insa ca unii din parintii bisericii noastre o considera o scriere apocrifa. Mie peronal continutul ei nu mi s-a parut a fi deloc nefolositor ci dimpotriva mi s-a parut ziditoare de suflet si mult folositoare. Este adevarat ca aceasta carticica circuland multa vreme ca scriere de mana unii oameni au mai adaugat lucruri ca,, cel ce o va purta la el se va mantui" sau ,,cel ce o va avea va vedea imparatia cerurilor" etc. Fara aceste adaugiri nu mi se pare nimic rau in ea.
Bunicii nostri spuneau ca aceasta scriere ar fi fost adresata de insusi Domnul Nostru Iisus Hristos crestinilor din Constantinopol inainte de caderea Imperiului Bizantin sub turci, din cauza ca ajunsese credinta lor la fel cu a evreilor care l-au rastignit. Redau mai jos continultul acestei Epistole:
Reply With Quote