View Single Post
  #634  
Vechi 12.01.2010, 14:43:25
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PacatPacatPacat Vezi mesajul
nu am incalcat nici o regula a forumului. nu am jignit, dimpotriva, mi-am exprimat aprobarea pentru ce se-ntimpla aici, o discutie libera. ma-ndoiesc ca aveti un numar limitat de locuri de atei, iar posturile sint deja ocupate. nu aveti nici un motiv sa ma banati.
in plus, dumnezeu ne iubeste si ne primeste cu bratele deschise pe toti, indiferent cit de diversi sintem, nu?

acum, la subiect, c-am promis sa-i dau o mina de ajutor AteuluiCelRau cind si daca ma nimeresc pe-aici.
bmadalin? ce conteaza ce-as face ca ateu? vrei sa demonstrezi tuturor pe baza asta ca nu am reguli morale pentru ca nu am religie pe care sa le bazez? regulile morale nu sint bazate pe religie/credinta/biblie, ele vin de la un creier echilibrat si educat, si de la o personalitate cultivata, de la intelegere, dragoste si lipsa fricii, a constringerilor.
nu frica de dumnezeu ma impiedica sa nu fur, sa nu insel, si sa nu fac rau. respect aceste reguli pentru ca asa simt, ca fiinta care judeca, pentru ca astfel ma simt linistit si impacat, asa cum oamenii au procedat dintotdeauna, chiar de pina sa se formuleze religii. iar daca tu ai face-o pentru c-asa a zis dumnezeu, si ca sa ajungi in rai, ai fi un ipocrit.

ma opresc aici, ca sa nu adaug ca dogmele prost intelese si aplicate, imbratisate doar din necesitatea unui cod de reguli si neadaptate la realitatea in continua schimbare, pot face chiar mai mult rau decit insasi lipsa de moralitate.
Pai postul este: <<domnu' e ateu si ne raspunde la toate intrebarile>>. Si vad ca mai mult intreaba.
Am si eu niste intrebari.
Daca nu raspunde, de ce se mai numeste asa postul?
Pana faceti altul, respectati numele titlului.

Mai am si alta intrebare, care-mi vina in minte:
Daca lucrezi la o companie unde lucreaza si prietena unui bun tovaras care stii ca e inebunit dupa ea, si impreuna cu alti colegi sunteti trimisi la un training la Paris. Iar intr-o seara si tu si ea vreti sa cumparati cateva cadouri pt cei dragi. Dar din vorba in vorba prin magazine trece timpul, vi se face foame, mai beti si cate un pahar de vin impreuna. Apoi o ajuti sa care sacosele pana la camera ei, unde te invita sa intri.
Daca are 1.80, 52kg, conformatie atletica si te ia cu o mana de gat in timp ce ochii albastrii si zambetul fermecator te ademeneste tu ce faci? O lasi sa te sarute?

Asa ca domnule ateu, daca tot te declari moral, macar respecta prima promisiune pe care o a-ti pus-o la topic. Doar nu sunteti mincinosi, nu?

Si inca alta ca mai am:
Daca a 2 zi la acel training, organizatorul va invita la un restaurant unde mai toti danseaza numai "bunaciunea" de la intrebarea anterioara te fixeaza de la masa alaturata si o alta colega, cu ochelari cat fundurile de sifon sta trista ca pe ea n-a bagat-o nimeni in seama , pe care ai invita-o invita la dans?

Last edited by bmadalin; 12.01.2010 at 14:51:49.