Subiect: reiki
View Single Post
  #17  
Vechi 29.08.2010, 22:37:09
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Buna seara! Am gasit acest topic in mod cu totul intimplator si nu ma pot opri sa intervin.
Am observat ca majoritatea celor care posteaza nu au avut o experienta directa cu Reiki, cu exceptia unei singure persoane care spune ca a parcurs cursul de gradul I.
In primul rind, ca in orice profesie, sint practicanti autentici si falsi practicanti. Un practicant autentic va poate oferi o chitanta sau chiar factura atit pentru tratamentele oferite cit si pentru un curs daca este cazul. De asemenea trebuie sa detina o diploma care sa ateste pregatirea sa.
In al doilea rind, probabil ca o mare neclaritate este definitia acestei practici medicale. Reiki este o practica medicala, inscrisa in marele grup al medicinei alternative, care include si alte tipuri cit se poate de onorabile de medicina cum ar fi fitoterapia (tratamentul cu plante - ceaiuri, tincturi, etc), reflexoterapia si masajul, acupunctura, si alte metode care nu utilizeaza medicamente si interventii chirurgicale asa cum o face medicina alopata. Cind faceti baie in mare si o cura de aerosoli, practicati involuntar talazoterapia. Reiki NU este o forma de vindecare bioenergetica iar practicantii nu sint "vindecatori". Scopul principal al practicantului este autovindecarea, mai ales la gradul I si apoi este ajutorul acordat altora in vindecare. Intrucit nu interfera in vreun fel cu medicina alopata, pacientii sint incurajati sa continue orice tratament au primit de la medicul lor.
Reiki nu are de a face in vreun fel cu religia, fiind practicat cu suces peste tot in lume. Ceea ce face practicianul Reiki petnru pacient este sa il ajute pe acesta sa isi intareasca sistemul imunitar si energia vitala, vindecarea fiind de fapt o autovindecare. Codul etic al practicianului Reiki stipuleaza inca din primele rinduri: "Practicantul Reiki declara si este convins si constient ca Reiki nu are citusi de putin de a face cu vreo religie sau cu vreo grupare spirtuala." Desigur ca practicantii sint oameni si au convingeri religioase personale, fara legatura cu practica lor medicala.
Reiki este un tratament cu palmele, insa diferit de masaj sau reflexoterapie. Vorbind acum dintr-un punct de vedere crestin, asa cum in Biblie il vedem pe Iisus vindecind cu palmele, El a dat tuturor aceasta putere de vindecare, insa noi am uitat-o. Daca sinteti atenti la dumneavoastra insiva, veti observa ca ori de cite ori va loviti sau aveti o durere, prima tendinta este sa va puneti palmele pe locul afectat. Este un reflex care spune multe.
Asa cum boala poate afecta mai multe niveluri ale fiintei, asa si vindecarea o face - poate de aceea unele persoane experimenteaza stari neobisnuite in cursul vindecarii. De asemenea, daca dumneavoastra nu doriti sa va vindecati, nu va veti vindeca, nu doar in urma unui tratament Reiki, ci in urma oricarui tratament, care doar va ascunde simptomele. Iar daca practicianul este un sarlatan, cu siguranta nu se va vindeca nici unul din pacienti.
Cineva a definit Reiki precum o practica de evolutie spirituala. Da, poate ajuta evolutia spirituala a persoanei, asa cum orice facem o pate face daca sintem in acea stare de trezvie - si cind gatiti daca spuneti o rugaciune si binecuvintati mincarea, dumneavoastra veti evolua spiritual, iar mincarea va fi mai buna (probabil ca stiti ca acesta este motivul pentru care mincarea minastireasca este minunata)
Iar acum am si eu citeva intrebari pentru domniile voastre:
- Acest forum este gazduit de un site crestin ortodox - este el moderat de preoti sau calugari duhovnici care sa poata interveni in cunostinta de cauza la o intrebare mai dificila sau daca spiritele se aprind?
- As dori sa aud parerea unui preot sau a unui teolog, cu o oarecare argumentatie.
Doamne Ajuta!

Last edited by iimro2003; 29.08.2010 at 22:53:12.
Reply With Quote