View Single Post
  #93  
Vechi 16.07.2011, 01:33:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
nu vreau sa-mi parasesc mantuirea si credinta. eu am vrut sa gasesc o cale de mijloc pentru amandoi numai sa fie bine. ai mei deja vor sa ma vada la casa mea, vor sa scape de grija mea,iar barbatul asta m-a iubit si m-a tratat ca pe o printesa, are grija de mine, ii pasa, se implica... de aia mi-e asa greu! nu vreau nici sa-l fac sa sufere. daca nu ar fi stilist, era foarte bine. am vrut sa fac niste compromisuri ca nici el sa nu-si lase credinta lui nici el pe a mea. dar e complicat
Daca tii asa mult la el, exista si o solutie de mijloc,amana casatoria pana se lamuresc lucrurile, explica-i ca nu e frumos cum a procedat, ce fel de credinta e asta cea in care oamenii sunt adusi la Dumnezeu prin inselatorie? Este acela Dumnezeu adevarat sau cum ziceam mai sus, tatal minciunii?

Poate ca pe viitor nu te va mai trata ca o naiva si va intelege ca lucrul asta nu e o gluma pentru tine desi, inca o data, influenta parintilor va fi fff. mare si nu cred ca vei putea sa-l scoti din ale lui, dar cine stie, poate il va lumina Dumnezeu, mergeti impreuna pe la niste manastiri, stati de vorba cu niste parinti, poate poate il va scoate cineva din ale lui.

Si cu ocazia asta ai sa vezi si daca merita efortul asta din partea ta, daca va veni cu tine, se va purta si va vorbi cuviincios, poate ca merita, daca va reactiona urat si va respinge tot ce ii propriu, atunci n-are sens sa-ti mai pierzi timpul cu el..

Si diavolul stie f. bine sa ne faca curte, e foarte galant, pana obtine ce vrea..
Reply With Quote