View Single Post
  #16  
Vechi 10.10.2017, 22:22:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Abia acum am deschis topicul. Cum trebuia să fie titlul de fapt?
Până la urmă care a fost scopul acestui thread după ce ai văzut necazurile legate de Sinod, să mai faci un telefon fără fir și să dai ocazia de maculare a unor oameni, care așa cum sunt ei își asumă ceva ?
Dacă deschideai topicul ăsta prin septembrie anul trecut când subiectul se aprindea, era oarecum logic în cronologia evenimentelor acum care e sensul ?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alt oraș, alt job mult mai prost, cei doi nu mai locuiesc împreună deși țin legătura.
N-am mai văzut până acum ca orice schimbare din viața unor oameni să fie pusă pe seama sinodului, nici n-am auzit pe nimeni să spună mutați-vă.

Mâine poimâine o să vină alții că nu știu ce persoane din anturajul lor nu se mai operează ori nu mai mănâncă gluten și sigur e din cauza sinodului și a „duhovnicului nepomenitor”, musai vreun călugăr alungat care-i sfătuiește.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu știu, crezi tu că e mai bine? Puțină critică nu strică, că de judecat o să fim cu toții la sfîrșit.
N-ai văzut destulă critică și învrăjbire la threadurile pe subiect ?
Oricum dacă ei nu citesc aici, la ce-i ajută să-i faci „mărturisitori” pe forum ?

Măcar spune-le în față prietenește ce ai de spus și lasă-i în plata Domnului așa ar fi cel mai onest tu ți-ai liniștit conștiința, ei au luat la cunoștință și după nu te împiedică nimeni să-i porți în rugăciuni.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tu ai renunța la misiunea de preot ”prins în chingile lumii” dacă ai avea o soție bolnavă și patru copii? Așa, că a fost o adunare în Creta și pentru că alții s-au decis să nu mai facă ascultare de episcop?
Poate să se decidă ceva și la „tabla” nu doar în Creta tot ce se asumă sub semnătură trebuie să fie în conformitate cu învățătura de credință, episcopul nu poate asuma ceva peste învățătura pe care e pus să o apere, iar unanimitatea cu care s-a adoptat de delegația română aduce a dictatură nu a sfântă ascultare.

Cât privește preotul de mir fiecare să-și facă cercetarea dacă nu poate să nu pomenească, când slujește cu nepomenitori la altar(care n-au fost caterisiți) să-i lase pe ei să spună ecteniile respective așa recomanda prof. univ. Theodoros Zisis care chiar spunea că nu e rău să rămână pomenitori dar antiecumeniști la altare.

Oricum eu de la duhovnic de mir, pomenitor, cu trei copii acasă, șoție și socrii bătrâni, am auzit că nu a fost un mare și sfânt sinod la Creta, că s-a exagerat cu sinodul acela, așa că fiecare preot are raportarea lui chiar dacă nu are curajul să atace în predică publică ecumenismul.

Pe mine mă deranja imaginea asta că „vai călugării ce fac!” spre deosebire de duhovnicii de mir, dacă tăcerea e din frică ori interes nu faceți virtute din ea!
Deocamdată nu în mânăstire se ține „săptămâna de rugăciune ecumenică” ci în parohia de mir, deci încă nu e rușinea călugărilor asta, așa cum or fi ei.

La Sihăstria când P.S Daniel ca Mitropolit al Moldovei a trimis niște călugări catolici să țină o misă prin anii 90, li s-a închis ușa bisericii în nas și au slujit în trapeză, voi asta nu știți sau vă faceți că nu vedeți când dați în călugări.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Chiar te rog, vino cu referința. Aia cu neoprotestanții în special.
„Art. 88 - Chiriarhul (arhiepiscopul sau episcopul) exercitã urmãtoarele atribuții:
[...]r) acordã dispense bisericești de cãsãtorie și recãsãtorire pentru credincioșii mireni, în limita prevederilor canonice;”[/...]

Statutul Pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române.


Fiind un regulament e formulat la obiect, tu ai impresia că în special în diaspora nu se fac astfel de „uniuni” ortodocși - alte confesiuni care revendică creștinismul, ce nu se permite - încă! e căsătoria cu non-creștini.

Chiar Serafim Joantă a cununat pe mulți așa, de altfel și vorbește nonșalant despre asta prin unele conferințe ca și cum ar fi ceva banal.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
”Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.”
Așa e.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote