View Single Post
  #2  
Vechi 02.01.2022, 20:35:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Prin vizitare mă refer la participare la viața Liturgică a acelei parohii, mai ales Duminica.
Adică Duminica e maximalul unei Biserici, nu mai există scuza că a picat o sărbătoare cu cruce roșie în timpul săptămânii și că jumătate din cor și parohieni sunt plecați la muncă, etc, dacă Duminica nu e forță, mai slabe șanse să fie în timpul săptămânii chiar de ar fi Praznic Împărătesc.

Beneficii pe care le găsesc până acum:

1. selecția preoților care predică bine
Unii se plâng că nu prea sunt preoți care să exceleze în arta discursului Bisericesc, adică în Omiletică și că predicile ar fi sărace și slăbuțe.

Prin vizita în alte parohii, (și mergând în puține dintre ele, deci nici nu le-am văzut pe toate), am găsit deja măcar 2 preoți despre care n-aș fi avut cum să știu apriori - preoți care predică la un nivel interesant.

Al doilea beneficiu pe temă e că nu aud aceleași predici de la un an la altul, adică dacă aș sta într-o singură parohie și ar pica în ani succesivi - La aceeași Duminică, , același om, aș auzi o predică la care nu se schimbă mare lucru.
Exemplu dacă la Duminica în care pică Pilda Datornicului Nemilostiv, e rânduit la predică același om și-n 2017 și-n 2018, aproape că e identică predica, apar foarte puține elemente noi.

Remedii - Omiletica să devină materie de bază în preoție, studiată 4 ani de seminarii și 4 ani de Facultate + Master și Doctorat și să fie condiție eliminatorie și la examenul de Capacitate Preoțească - prin care se instalează un preot în parohie.

2. Calitatea corului -
Din păcate sunt unele parohii în care cântă aceeași oameni și nu vin voci noi, în timp 10-15-20 de ani, rămân doar voci bătrânești și la unele parohii e un aspect dezolant din punctul acesta de vedere, parcă nu are tracțiune să înalțe sufletele ci e chinuit, cu voci tremurate, care zgârie.

Remediul la această situație ar fi ca din banii încasați per lună la parohie, mai ales la parohiile din orașe, mai ales cele care au încasări de peste 1.000 de euro/ lună, să se plătească cu ora, măcar 4 Duminici/Lună 2-3-5 voci puternice, care motivate financiar să se perfecționeze în arta corală și psaltică și să ducă corul la un alt nivel.

La facultate să se studieze foarte serios necesarul de cântăreți bisericești și să fie repartizați pe la parohii chiar și după ce termină facultatea.

Corul e unul din cele mai importante elemente, pentru că însuflețesc rugăciunea, trezesc oamenii din letargie, tristețe, stare de somnolență, te dezgheață mental dacă vii din frig, e ca o avangardă care sună cântarea în fața trupelor.

În timp am observat că preoții care au investit timp și bani în formarea de coruri profesioniste sau semi-pro, și-au sporit prezența la Liturghie și au dat o identitate vizuală parohiei, lumea a identificat parohia și prin cor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.01.2022 at 23:40:51.
Reply With Quote