View Single Post
  #8  
Vechi 04.01.2022, 21:28:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Just, cei care erau deranjați la threadul cu umblatul cu tavita, spuneau că de fapt îi deranja că li se băga un disc în față la Epicleză sau la Tatăl Nostru ca și cum ar fi fost constrânși și că nu se lăsa undeva o urnă unde să se poată pune și să pună fiecare cât are, discret, unii mai mult, unii mai puțin, alții poate-și uită portofelul acasă și pun data viitoare mai mult etc.

Eu am descoperit fără să caut sub acest aspect, (eu m-am dus să caut modele de preoți) deja două parohii din vreo 7 în care am mers că nu se umblă cu coșurile, nici în timpul slujbei și nici după nu stă cineva portar/ușier să-ți ia banii cum am citit în threadul acela.

Vrei pui, nu vrei nu pui, ai acum dai, nu ai - nu dai și nici nu se uită nimieni urât la tine, și nu cred că sunt finanțate acele Biserici de autorități primării, consilii județene/municipal în Buc, nici nu dau faliment respectivii preoți.
Și aceia plătesc facturi la curent și întreținere mărite, iarna oricum cresc costurile de funcționare ale unei parohii și totuși bisericile respective sunt pline.

Deci am vrut să le zic celorlalți care poate nu au din varii motive:
- boală care le consumă banii și nu se pot angaja,
- concediere/șomaj,
-multe guri de hrănit acasă,
-final de lună când rămân fără bani,
-chirii mari care le consumă toți banii,
-lună grea cum sunt cele de iarnă când e foarte scumpă întreținerea și încep și taxele către primării și alte cheltuieli ITP/RCA, și se vine și după sărbătorile de Iarnă care au avut alte cheltuieli.
-unele cheltuieli neprevăzute care-i secătuiesc financiar.

Că ar putea căuta dacă asta-i împiedică să vină la Biserică, la ei în oraș că poate una din 10, sau 2 nu umblă cu strânsul.

În Ianuarie sunt vreo 8 sărbători cu cruce roșie, cred că e cea mai încărcată lună din an de praznice și anume:

5 Duminici cu cruce roșie - în 2.01, în 9.01, în 16.01, în 23.01 și-n 30.01
3 praznice importante - 1.01 Sfântul Vasile cel Mare, 6.01. Boboteaza, 7.01 Sfântul Ioan.

Poate nu merg toți la 8 sărbători cu cruce roșie într-o Lună, majoritatea sunt și la lucru de Bobotează și Sfântul Ioan, deși ziua unirii principatelor 24 ianuarie e liberă în codul muncii, mai important mi se părea să se dea de Bobotează liber.

Oricum aproape oricine ar simți la buzunar 8 praznice într-o Lună de iarnă, dacă ar merge la toate și la toate s-ar umbla cu mai multe coșuri, 3 sau 4.
Io cred ca e o mare bucurie si o binecuvantare sa miluiesti saracii si o sfanta datorie sa contribui cu ceva inclusiv material la dainuirea bisericii.

Sigur ca e si un fel de santaj emotional asa ca la nunta... care da mai mult in vazul tuturor se dovedeste cel mai gospodar si e cel mai invidiat in sens bun de toti asa ca un bun exemplu de urmat.

Dar sa nu uitam ce zicea Domnul Hristos vazand ultimul ban al vaduvei aruncat in cutia milei.

„Și privind cu luare-aminte, a văzut pe cei bogați aruncându-și darurile în cutia milelor. Și a văzut-o și pe o văduva săracă aruncând acolo doi bănuți și a zis: . Fiindcă toți aceștia, din prisosul lor au aruncat la daruri; aceasta însă, din sărăcia ei, a aruncat tot ce avea, totul de la gura ei“ (Evanghelia după Matei)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote