View Single Post
  #26  
Vechi 01.04.2008, 21:52:43
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

De acord cu antoniap si cu cozia, in Faptele Apostolilor cap. 19 scrie:
[color=red]
13. Si au incercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scotand demoni, sa cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicand: Va jur pe Iisus, pe Care-l propovaduieste Pavel!
14. Iar cei care faceau aceasta erau cei sapte fii ai unuia Scheva, arhiereu iudeu.
15. Si raspunzand, duhul cel rau le-a zis: Pe Iisus Il cunosc si il stiu si pe Pavel, dar voi cine sunteti?
16. Si sarind asupra lor omul in care era duhul cel rau si biruindu-i, s-a intaratat asupra lor, incat ei au fugit goi si raniti din casa aceea.[/color]

Ce spune cuviosul Nicodim Aghioritul cred ca sunt mai mult sfaturi pt cei inaintati duhovniceste. Cea mai tare arma este SMERENIA ! Cel mai indicat lucru pe care e indicat sa il faci mai intai este sa te smeresti si sa ceri ajutorul lui Dumnezeu. Rugaciunea Inimii (Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!)este cea mai buna protectie. Are grija Domnul de cel care te incearca, nu asta sa ne preocupe ci eliberarea de patimi si ferirea de caderea in pacate si greseli.
Pe langa smerenie si rugaciune NADEJDEA tare in Dumnezeu este un scut puternic in incercari. Sfantul Siluan Athonitul cand era incercat, se ruga la Dumnezeu -fiind incercat si cu ganduri necurate:
[color=red]"- Doamne, Tu vezi cã demonii nu mã lasã sã mã rog. Spune-mi ce trebuie sã fac ca demonii sã se depãrteze de la mine. Si Domnul a grãit în sufletul meu:
- Sufletele celor mândri suferã pururea din pricina de*monilor.
Si eu am spus:
- Doamne, fã-mã sã înteleg ce trebuie sã gândesc pen*tru ca sufletul meu sã fie smerit. Si am primit acest rãspuns în sufletul meu:
- Tine mintea ta în iad si nu deznãdãjdui!
Din acea clipã am început sã fac asa si sufletul meu si-a gãsit odihna în Dumnezeu."[/color]

Spunand rugaciunea inimii continuu, cu nadejde, simtim nu dupa mult timp mangaiere si pace in inima. Cred ca atacurile vin pe greselile noastre, cand suntem atacati in vreun fel sa ne gandim unde am gresit, cand am pacatuit, iar cand vom realiza pacatul facut sa ne cerem iertare de la Dumnezeu si cat mai curand sa ne spovedim. Sa regretam din toata inima pacatul facut, cu lacrimi, cu suspinul inimii sa ne pocaim.
Cuviosul Paisie Aghioritul spunea ca prin spovedania curata se taie drepturile celui rau asupra omului. (Recomand tuturor sa citeasca sfaturile Cuviosului Paisie Aghioritul - "un mare sfant al epocii noastre" cum l-a denumit Staretul Ioachim al schitului "Proorocul Ilie" din Sfantul Munte Athos, sunt de un real folos si ajutor in nevointa duhovniceasca). Parintilor, cuviosul Paisie le dadea urmatorul sfat: "nevoiti-va duhovniceste mai mult si atunci copilul se va face bine". Doamne ajuta!
Reply With Quote