View Single Post
  #92  
Vechi 30.12.2009, 20:40:07
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Uite, de exemplu eu am o foarte mare admiratie pentru poporul evreu, care de-a lungul timpului nu si-a pierdut credinta si traditia lui si tocmai prin asta si-a pastrat identitatea lui ca si popor si a supravietuit cu toate ca a fost imprastiat in lumea intreaga si supus la tot felul de chinuri. Este un exemplu de credinta adevarata. Asa fiecare popor trebuie sa-si pastreze credinta, inauntrul inimii de unde nimeni nu i-o poate lua, fara sa incerce sa lupte impotriva altuia, pentru ca lupta impotriva altuia nu inseamna sa mergi cu Dumnezeu. Fiind fidel credintei lui, pentru ca asta-i rostul credintei unui popor: sa fie unit atat in el pentru ca prin asta isi pastreaza identitatea lui si apoi respectuos si impaciuitor cu vecinii lui, si cred ca-n felul asta este placut lui Dumnezeu.
Respectuosi cum au fost evreii la sosirea lor in Canaan cand au macelarit toata populatia (barbati, femei si copii) sau au ucis barbatii si femeile casatorite apoi au luat fetele neatinse ca sotii? Sau cand spun ca au voie sa ia sclavi din popoarele vecine?

Disclaimer: Nu sunt antisemit, doar am mentionat si eu niste fapte mentionate in vechiul testament. Ba chiar si eu am respect foarte mare pentru societatea creeata de evrei si modul in care au supravietuit de-alungul timpului. Singura mea problema este politica statului Israel care ma dezgusta pur si simplu.