View Single Post
  #34  
Vechi 10.01.2010, 15:12:23
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit

si tu te-ai adaptat

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Biblia a fost scrisa de oameni prin har divin, se zice, iar traducerea ei de-a lungul secolelor a lasat loc si unor interpretari, de aceea exista mai multe variante ale ei... Nu neg ca Dumnezeu a facut sau ca ar fi putut face. Dar a te increde la litera, si luand totul la modul propriu ceea ce scrie intr-o carte veche de cateva mii de ani, fie ea si Biblia, este o dovada de naivitate. Trebuie sa fim totusi cu capul pe umeri si sa vedem lucrurile prin prisma cunostintelor pe care le avem in prezent. Explicatii exista si ele vor fi gasite, de asta sunt sigur, chiar daca va mai trece timp. Cat despre evolutia spirituala, aceasta cred ca se poate face, prin religie si nu numai, insa modul exclusivist al religiei nu cred ca este benefic pentru societatea actuala. Ca orice pe lumea asta, religia trebuie sa se adapteze, pastrandu-si totusi esenta, aceea reprezentand setul de valori morale si spirituale prin care se poate realiza insasi evolutia de care omul are nevoie. Asta nu se poate face negand in fatza date stiintifice sau crezand orbeste in niste versete scrise acum mii de ani. De acolo trebuie, cred eu, sa luam esenta morala si spirituala, care sunt cu mult mai importante.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote