View Single Post
  #5  
Vechi 16.11.2023, 12:22:58
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 756
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu poți să riști, și în mănăstiri mai rămân unele gravide
Poti sa risti, la fel cum risti ca se imbolnaveste un preot sau chiar moare. Riscuri sunt peste tot, pot fi luate si amenajate ca nu suntem de sticla.
Citat:
care mai era rolul bărbatului dacă femeia avea și maternitate și preoție și funcție administrativă ?
Iar e un argument ciudat ca suna de parca femeile n-au voie sa fie preoteste ca sa aiba si barbatii saracii ceva de facut si ei sa nu se simta in plus.
Citat:
Păi în continuare există bărbați care nu s-ar supune femeilor
Exista si femei care nu vor sa se supuna barbatilor.
Citat:
nu ar frecventa o adunătură unde femeile sunt preoți sau episcopi, nu ar vrea femei șef
Astea sunt lucruri culturale. Daca Biserica ar face femeile preotese, ar fi considerata erezie sa faci lucruri din astea. Donatistii si ei ziceau ca ei nu merg la preoti care nu sunt neprihaniti si au fost declarati eretici. Daca Biserica le-a dat harul preotiei, trebuie sa asculti de Biserica intr-un final.

Eu cred ca din punct de vedere strict logic argumentul Sf. Pavel e cel mai bun ca e ontologic:
Citat:
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Adica Facerea ii da primatul barbatului, facandu-o pe femeie ontologic secundara, in rol de a ajuta si sustine barbatul ("Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el" (Facerea 2:18). Fiind ontologic, inseamna ca aceasta ierarhie este permanenta inca de la inceput, nu cultural-istorica sa fie contextuala.
Citat:
nu Adam a fost amăgit, ci femeia
Femeia este fiintial mai naiva si usor amagita, fiind in principal un ajutor, nu un lider. Adica barbatul e facut de Dumnezeu lider si femeia ajutorul barbatului. Asta e doar consecinta empirica a argumentului ontologic.

Daca spui asta majoritatii femeilor tinere de azi doar le enervezi si le departezi si mai mult de Biserica mi se pare. Dar nici sa le minti nu mi se pare calea cea buna: sofisme de tip "femeile si barbatii sunt la fel, nu suntem sexisti" este o mare concesiune catre dialectica modernismului, folosind limbajul si conceptele lor straine Bisericii. Suntem cu totii egali in fata lui Dumnezeu, toate sufletele sunt egale, dar omul e suflet si trup, si se vede din cuvintele Sf. Pavel ca suntem ontologic diferiti ierarhic. Nici argumentele culturale nu sunt bune fiindca sunt subrede si oricine le poate demonta logic, facand Biserica sa para o institutie pasiva, invechita, obedienta trecutului, si insipida. Este opusul realitatii si nu reprezinta deloc corect dinamicitatea si flexibilitatea Bisericii Ortodoxe.

Mi se pare ca cea mai buna solutie e educarea de mici in alte categorii de gandire dar cum copiii invata sa gandeasca de pe internet, iar ierarhii nostri lupta impotriva "neomarxismului" doar in articole de presa si in imaginatia lor, lupta aceasta nici macar nu a inceput si nici nu par sa stie cum sa o inceapa.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote