View Single Post
  #122  
Vechi 17.07.2009, 12:49:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Draga Evreulcelales, dumneata nu vrei sa crezi ce spunem noi chiar daca ar fi Adevarat, chiar daca ar fi spre mantuirea sufletului tau shi al alor tai, chiar daca unii n-ar avea nici o vina, ar fi asha de neprihanitzi ca Hristos Iisus, deci sa intzeleg ca pregatit fiind pentru necredintza o sa discutzi cu noi doar pentru a ne informa mai bine unii despre altzii? deci cumva pentru Adevar? deci pana la urma fiecare ramanad fidel credintzei lui nu ai impresia ca vom lepada Adevarul pentru pastrarea Credintzei sau vom lepada Credintza pentru pastrarea Adevarului? Cum Dumnezeu, Sfanta Treime este atat Adevarul cat shi Credintza... ma intreb shi te intreb ce ne-am putea face fara dragoste shi pazirea poruncilor in toata aceasta discutzie? deci cum am putea discuta cand shtim amandoi, intuim, banuim, credem dinainte ca pana la urma dumneata ai sa suferi ca va trebui sa acceptzi Adevarul, Calea ce duce la Viatza adica pe Hristos Domnul... ca sa avetzi/avem parte de Dumnezeu, Sfanta Treime, Cel care v-a dat prin Moisi shi prin prooroci legea shi apoi Credintza prin Hristos...

deci cum sa facem ca mai devreme sau mai tarziu shtiu ca ai sa suferi sarman Evreulcelales... ai sa suferi din pricina noastra, a adevarului... dar "Adevarul va va face slobozi" ne spune Mantuitorul nostru... iar daca voi nu il marturisitzi inseamna ca Moisi v-a dat proorocul de piatra in zadar? deci nu shtiu cum sa discut cu tine... ca mi-e frica sa nu suferi... din pricina Cuvantului lui Dumnezeu... ca shtiu ca mai devreme sau mai tarziu, Rabinul tau, parintzii tai neintzelegand Adevarul te vor osandi ca ii indrageshti pe creshtini, sau mai rau ca chiar il iubeshti pe Domnul Iisus Hristos (caci ei cred ca e rau sa crezi in Iisus Hristos shi in faptele Lui de la Tatal Trimis shi peste El lasat Duhul prin botezul lui Ioan)... deci nu shtiu cum sa discut cu tine... tu ce parere ai?

iar noi nu suntem Goi ci goi... pentru voi.

Last edited by vsovi; 17.07.2009 at 13:49:32.
Reply With Quote