View Single Post
  #12  
Vechi 02.08.2009, 20:41:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Dorin, te rog frumos sa imi explici si mie ce ai vrut sa spui prin: "problemele celor pomeniti se vor rezolva. Daca sunt de la Domnul se vor statornici si mai mult". Multumesc!
In general, pomenirea la Psaltire se recomanda (dupa cate am vazut pana acum) in cazul unor necazuri mai mari, probleme foarte grave, divorturi, accidente, batai in familie, etc. Drept aceea, am gandit ca unele sunt lucrari ale diavolului (de fapt toate), insa o parte dintre acestea sunt de folos celor care le indura, caci prin ele ei devin mai buni sau se intaresc si mai mult in rabdare, credinta, dragoste si rugaciune. La acestea din urma ma refeream, cand spuneam ca "se vor statornici", ca fiind "incercari de la Domnul".

De asemenea, cele rele care se vor rezolva pot fi vraji, farmece, invidii si alte rautati ale diavolului, randuite prin oameni care li s'au inchinat lui. Cred ca acestea sunt cele care se vor rezolva, in urma rugaciunii cu Psaltirea. Aceasta nu inseamna ca e un fel de magie, adica citeste parintele la Psaltire, si gata rezolvata problema. Este nevoie de mare nevointa si rugaciune si din partea celui pomenit, care a facut cererea de rugaciune.

Sa'mi fie cu iertare. Nu prea ma pricep la problema asta, am intrat poate prea mult in detalii pentru care nu am marturii anterioare. Mai bine cautati raspunsul la preoti si calugari blanzi si plini de dragoste. Multa pace si bucurie !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote