Subiect: Postul negru
View Single Post
  #466  
Vechi 04.05.2016, 14:07:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ei, nici chiar. Dacă ai rinichii sau ficatul praf, dacă ești dependent de insulină șamd , atunci nu e voie. Femeile însărcinate pot pierde copiii, mai ales în postul total fără apă.
Cine a zis ca femeile insarcinate ar trebui sa tina post fara apa?

Eu nu am vazut nici o argumentatie serioasa, cat de cat cu baze fiziologice, vizavi de eventuale binefaceri suplimentare a unui post si fara apa.

Si sa nu confundam argumentele cu speculatia filosofica sau fie ea si de ordin biologic/fiziologic/medical!

E de inteles sa tina cei pentru care apa oricum e un lux, altfel, si ascetic vorbind, spre deosebire de mancare, apa nu da nici un fel de dependinte, nu e o nevoie care poate genera patimi si sa trebuiasca suprimata/controlata.

Si binenteles, exista contraindicatii, daca ai o sanatate subreda in unele directii, postul negru, mai ales fara dreapta masura, poate face mai mult rau decat bine.

Citat:
Din moment ce sînt boli dintre cele mai ciudate, dar relativ puține, pentru care e strict interzis, atunci nu e panaceu.
Asta nu implica ca daca ai o boala pentru care nu exista o contraindicatie expresa, a-l tine, indiferent cat de multe zile, e echivalent cu vindecarea.

Citat:
Oricum, zice nenea Shelton că sînt foarte puțini care știu să-l țină la modul corect. Și aici subliniem faza de realimentare. În plus, tot el e de părere că dacă nu-l ții pînă la sfîrșit, nu prea are rost... dar aici nu prea sînt de aceeași părere. Unde sfîrșitul e dat de reapariția foamei (vezi postul Lui Hristos) sau de semnalele de vindecare care pot apărea mai devreme (revenirea la normal a limbii, a pielii, vederea, auzul și celelalte).
Lasa realimentarea ca n-are nici o legatura cu vindecarea.

Si daca 'semnele de vindecare' nu apar, il tii pana mori?

Aici e o zona empirica, unde e mai bine sa fim mai realisti, in lipsa unei experiente clinice stiintifice (nu anecdotice).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote