View Single Post
  #27  
Vechi 13.04.2012, 19:38:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este vb despre caini,ci despre agresivitate,despre ucideri si lipsa milei;iti spun eu ca cei care au mila pt un caine au la fel si pt cersetori si alte animale.
Daca ar trebui sa-ti tai propriul miel,probabil ca 80%din populatie ar refuza.Numai ca magazinele stiu cum sa imbie oamenii si sa faca lucrurile murdare pt noi,totul este transat,impachetat numai bun de luat acasa si uite asa carnea,a ajuns din aliment ocazional,aliment principal.

Multi iubitori de animale si oameni pe care ii cunosc in realitate sau doar virtual sunt vegetarieni.
Eu si alte femei,am observat ca avem o oarecare dezabilitate cand manipulam carnea cruda,de exemplu nu pot sa gatesc carne,s-o tai,s-o ating.Mi-a displacut chiar de pe vremea cand trebuia s-o gatesc pt mine.Dar nu la fel se pune problema cand trebuie sa dau un prim ajutor,sa pansez rani sau sa scot corpuri straine din rani deschise,atunci am sange rece,totul pt vindecare!


Ma bucur ca de cand am plecat am scapat de agitatia pregatirilor de sarbatori.Nimeni normal la cap nu ar cumpara un miel intreg(sau porc intreg) si ar petrece 2,3 zile incercand sa-l gatesca in fel si chip.Daca totusi asta s-ar intampla,atunci ar chema tot neamul si toti vecinii sa imparta cu ei.Sunt lucruri mai interesante si mai inaltatoare decat gatitul tonelor de mancare care-ti produc indigestie.

Eu voi face oua rosii ,drob de ciuperci si piure de cartofi cu smantana si marar.Dar sa nu uitam dulciurile :)
stii cum se spune ... toata lumea mananca friptura de vita, dar nimeni nu vrea sa vada cum este taiata vaca ...
Reply With Quote