View Single Post
  #10  
Vechi 20.04.2012, 16:12:28
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Wink

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
As fi interesat sa stiu ce parere aveti voi despre destin. Eu am o parere care ma baga oarecum intr-o oarecare confuzie. Chiar daca noi suntem fiinte libere, Dumnezeu stie inca de la nasterea fiecaruia toata viata persoanei respective. Deci se poate spune ca eu am un destin scris nu? Dumnezeu stie deja daca o sa ajung in iad sau rai, ce o sa fac peste 2 zile,2 luni,2 ani s.a.m.d
Dumnezeu stie cam cum o sa actionam intr-o anumita situatie, dar asta nu inseamna ca asa o sa si facem. De exemplu, vazand gandurile si sufletelul Maicii Domnului, El si-a dat seama ca va primi pe Iisus, dar ea putea sa refuze, sa isi schimbe sufletul intr-o clipa. Insa nu a facut-o.

La fel si la tine sau la mine, poate trimite maine un cersetor (vazand ca avem o stare de mila si iertare in suflet)... ca sa ne ajute sa facem o fapta buna. Dar intre timp poate veni aghiuta sa ne invartoseze inima, sau chiar noi din egoism sa ne schimbam si sa actionam rau, sa il ignoram sau sa il jignim pe acel om. Iar ceea ce era o sansa de fapta buna sa o transformam in pacat.

Dumnezeu ne cunoaste, asa cum noi ne cunoastem cei mai buni prieteni (si tu stii ca prietenul/mama/sora nu ar fi in stare sa fure de exemplu) sau cum ne cunoastem noi copii, dar nu ca destin, adica ca asa va face sigur. El din felul cum ne suntem stie ca facem asa sau asa, si incearca mereu sa ne dea ocazia sa ne mantuim, incearca mereu sa ne duca in situatii care in care sa facem bine.
Dar cum actionam intr-un final noi alegem.
Daca ar fi dupa Dumnezeu ne-ar duce pe toti in rai, ca asta se straduieste in fiecare zi, dar la urma noi alegem unde vrem.
Si el pana in ultima clipa tot incearca sa ne salveze chiar daca stie/vede ca noi spre iad ne indreptam. Si chiar si dupa moarte incearca cu ajutorul rugaciunilor celorlalti sa ne scoata din Iad.
Pe scurt, nu exista predestinare, ci doar atotstiinta si multa multa lupta...daca te apropii de rugaciune si de Dumnezeu o sa le traiesti si tu, si o sa vezi viata celorlalti, asa cum o vede Doamne, Doamne, si o sa te doara pentru ei, si o sa vrei sa ii ajuti, si mai ales o sa ii iubesti.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote