View Single Post
  #2  
Vechi 29.05.2019, 10:04:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Draga, nu cred ca pui problema corect.

In cazul tau sunt 3 lucruri pe care le faci usor nepotrivit:

1. Exercitiul autoritatii
2. Pedagogia
3. Respectul fata de copil si gestionarea cerintelor si nevoilor lui.

Copilul tau estevo fiinta umana si trebuie respectat, de la asta trebuie sa pleci.

Ce spui tu mai sus este o atitudine autoritara 100% fara nici un fel de concesie si fara sa il asculti.

Copilul nu este un caine pe care il tinem in lesa si pe care il tragem dupa noi exclusiv dupa voia noastra si care la cea mai mica abatere este smucit in lesa. Copilul nu este un animal care sa stea la picior pentru ca inconstient cam asta facem cu ei, incercam sa ii tinem la picior.

Cand un copil cere ceva incearcasa vezi daca poti sa ii dai 20% din ce vrea, ca sa ii gestionezi si nevlile si dorintele, dar sa se simta si el respectat si om.
In felul asta el o sa isi primeasca putin din ce vrea si tu obtii 80%.
Daca o sa vrei 100% de fiecare data, o sa te trezesti cu "nu mai vreau nimic sa fac".

Gestioneaza mai bine frustrarile lui.

La fel, redu numarul de "nu ai voie". Nu ai voie nu ai voie, laun moment dat stai tu linoatita ca o sa faca el ce vrea.

Tu lucrezi acum cu copil tau intr-o lesa extrem de scurtA.
Schimba lesa intr-un tarc in care are si el voie sa faca lucruri, tarc suficient de mare incat sa aiba putina libertate.

Dpmdv asta e modul de educare, nu constrangerea permanenta, ci o mica libertte dar si negociere cu un copil.

Nu uita: in evanghelie tatal si-a ascultat copilul...

Tine minte, orice faci, trebuie sa incerci cu tot pretul sa tii o punte de comunicare, un canal de comunicare deschis cu copilul tau toata viata, pentru a fi intotdeauna langa el, pentru a avea o usa deschisa intotdeauna in fata ta.

Daca vrei vbim si pe pm.
Eu nu zic ca iti tratezi copilul rau sau fara respecr, zic ca la fel ca si mine, poti sa imbunatatesti unele lucruri.
100% "fa ce iti spun eu" duce pe termen lung la zero% cooperare din partea copilului, aici trebuie sa lucrezi. Eu as pune 80% daca vrei iti explic cum eu aplic 2-3 principii pentru gestionarea frustrarii si comunicare cu copilul, care chiar functioneaza.

Last edited by gpalama; 29.05.2019 at 10:08:19.