View Single Post
  #8  
Vechi 23.01.2021, 14:38:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Esti ERETIC prin afirmatiile tale inafara sfintilor parinti !!!
La ce afirmatii va referiti domnule GPalama de Torquemada?
Citat:
Esti ERETIC pentru ca nu ai binecuvantare pentru initiatia ta de la duhovnicul tau !!!
Ce e aia initiatia mea? Inainte de a ma lua pe mine la intrebari ca un veritabil procuror ai putea sa-mi raspunzi daca tu ai binecuvantare de la cineva pentru slujirea inchizitiei?

Citat:
Esti ERETIC pentru ca esti cu totul ianfara a ce spune Biserica.
Ce inseamna ianfara? Si ce spune Biserica Ortodoxa? As vrea sa-ti raspund insa nu stiu ce vrei sa spui.

Citat:
Nu ai nici o marturie in teologia Bisericii, nu stii cum se construiesc astfel de propuneri.
Nu am marturii in Teologia Bisericii referitoare la ce anume? Ce propuneri nu stiu sa construiesc?

Citat:
Un SECTAR AMERICAN a propus teoria asta si tu mergi dupa sectarii americani...
Teoria asta n-avea cum s-o propuna altcineva caci eu am scris-o cu mana mea. Mai exista cineva care crede intro teorie similara? Cum il cheama, unde pot citi teoria respectiva. Poti sa-mi dai un link?

Citat:
Pentru ca denaturezi creatia si faci atat de multa tulburare in Biserica alaturi de toti cei care fac asta....
Crede-ma ca sunt singur cu Dumnezeu si numai Noi sustinem teoria asta simpla. N-am gasit niciun curios darmite vreun adept nici in Biserica Ortodoxa, nici in lume, doar Petru7 a crezut ca ar putea fi valabila Teoria si sfintii din Cer. Nu denaturez Creatia din moment ce Teoria PacMan3D-nD corespunde Cuvantului scris la Facerea prin Moise si in alte locuri din Scriptura precum si marturisirilor unor Sfinti Parinti crestini-ortodocsi. Poate ca se tulbura cei ce cred in tot felul de teorii lumesti si citind nu pot crede si-i umfla rasul dar nu-ti fa probleme, nu mi-a reprosat nimeni nici din BOR si nici din lume ca s-ar fi tulburat cineva. Deci neexistand tulburare la nimeni ea nu are cum sa fie multa. Adevarul din Teorie impaca, aduce liniste, pace, deci ma mir ca tu te-ai tulburat citindu-mi teoria. Ce anume te-a tulburat cel mai mult?

Citat:
Trebuie sa demonstrezi din sfintii parinti si din teologia Bisericii nu din nebuniile si din parerile tale proprii.
Ce ar trebui sa demonstrez? Nu m-a acuzat nimeni. Daca nu sunt acuzat de ceva de catre cineva nu trebuie sa aduc nicio dovada pentru a ma dezvinovati caci nu m-a acuzat nimeni. Daca ma va acuza cineva de ceva voi fi nevoit sa raspund. Ai dreptate, daca voi fi acuzat de cineva n-am sa ma apar si n-am sa demonstrez valabilitatea Teorie din nebuniile mele sau din parerile mele personale, voi fi nevoit sa aduc dovezi din sfintii Parinti si din Teologia Ortodoxa.

Citat:
Tu stii ce zic aici sfintii parinti despre creatie si despre dimensiunea ei? ??? Asta este erezie
Ce vrei sa spui? Este erezie ce spun sfintii parinti despre Creatie si despre dimensiunea ei? Te rog reformuleaza caci nu inteleg ce ma intrebi sau ce afirmi. (Erezie este ceva fals-mincinos ce produce desfranare, semetie si lepadare de Dumnezeu asa ca o sinucidere. Poate fi un cuvant desert sau un text mincinos pus in dreptul lui Dumnezeu de parca Dumnezeu ar fi zis sau ar fi marturisit prin Viata Sa sau a Sfintilor sau prin fapte valabilitatea acelui text ispititor pentru a fi crezut. Noi aici vorbim despre o teorie scrisa de mine personal sub inspiratie divina si care e conforma cu Scriptura, cel putin asa cred si inteleg eu. Nimeni nu sustine ca e o teorie scris la porunca Divina dupa dictare si ca oamenii sau credinciosii ar trebui sa o ia drept Adevar. Pentru ca asa ceva sa devina erezie ar trebui sa fie adoptata de Biserica si apoi ar trebui un sfant sau un trimis al Domnului sa o contrazica pe baza Cuvantului lui Dumnezeu. Nu orice text poate fi acuzat de erezie doar pentru ca unora le place arderea pe rug a vrajitoarelor. Si eu am boala pe ele dar nu pana acolo incat sa le omor. Vine ziua aceea Mare pentru fiecare.)

Citat:
Si a picat din cer noua teorie Moroco, care aduce o noua revelatie faar sa o poata jsutifica....
In ce sens justifica? Pai motivatia si justetea Teoriei rezida din faptul ca toti avem nevoie sa ne putem raspunde la cateva intrebari firesti: Unde ne aflam si pentru cine? Ce este in jurul nostru si pentru ce? Cine le-a facut?... si asa mai departe. Teoria ofera unele raspunsuri simple. Nu m-a intrebat nimeni nimic din Teorie, ceva punctual ca sa pot avea prilejul de a justifica de ce sustin ceea ce sustin si cum se justifica.

Citat:
Destul de mult extras din scriptura... eu nu am auzit 2000 de ani nici un sfant parinte cu Tarie, cu trecuta bariera inaltimii maxime, cu imponderabilitate, cu strat cu apa si copruri care se misca liber cu forte electromagnetice...
La Facerea scrisa de Moise se vorbeste de Taria numita Cer de Dumnezeu ce desparte apele de ape iar in Ortodoxie puterea asta de discernamant este specifica celor ce au Credinta. In Teorie e vorba de o Creatie finita care impune bariera lungimii maxime a unei drepte in orice directie, deci nu doar pe inaltime, Creatia fiind finita nu poti avea o drepta de lungime mai mare decat atat cat permite Creatia Finita. Imponderabilitate e un termen lumesc folosit de astronauti. Imponderabilitate e doar o proprietate specifica a fortei ce se manifesta in spatiu, este o proprietate a Cerului de Mijloc fata de Cerul din Coji. In Cerul de Mijloc situat intre Coji nu avem caderea apei si a corpurilor incat se manifesta fenomenul de imponderabilitate pe cand in Cerul din Coji avem. In Cerul de Mijloc corpurile Ceresti se misca liber in virtutea inertiei sau a firii lor, a vointei divine care le-a randuit sa aiba o lucrare a lor pentru a Lumina Pamantul si Marile pentru a fi oamenilor spre anotimpuri, semne si vremi. Fortele Electro-Magnetice tin de randuiala divina a Cerului caci aceste puteri fac sa se invarta stelele in jurul unor axe sau a unor poli fiind responsabile si de miscarea Soarelui si a Lunii In Miezul Cerului.

Citat:
Stiu ca sfintii parinti au vorbit mai putin si nu au gasit in scriptura asa ceva.
Asa este, Sfintii parinti vorbeau putin si cand deschideau gura vorbele lor erau bine masurate si cantarite ca nu cumva sa spuna desertaciuni ci cuvinte sfinte care zidesc. Asa cea gasim in natura, in Creatie despre care este scris in Scripturi dar accentul nu este pus pe Cunoasterea Creatiei ci pe Centrul Creatiei pe omul divino-uman, barbat si femeie, a carui cap fecior-fecioara (Hristos) este un pamant sferic binecuvantat in jurul caruia toate cele Create se invart si-I slujesc.

Citat:
Ne dai te rog de unde ti-ai conceput din scriptura erezia ?
Nu este erezie ci Teorie, ti-am explicat mai sus de ce. Sunt multe locuri in scripturi care m-au inspirat. Asa in general nu pot da citate, ai putea citi facerea si poate ai intelege mai bine Teoria. Punctual poate ca as gasi citate si din alte parti.

Citat:
Petnruca ca amesteci forma pamantului cu grabitatia cu legi fizice si cu tot felul de absurditati.Este o teorie ABSURDA, fara nici un suport informatioanla.
E greu sa pricep ce vrei sa spui. Cuvintele astea le pot ghici prin deducere din context: petnruca ca e defapt pentru ca, grabitatia e defapt gravitatia, informatioanla, e defapt informational dar e greu sa te urmaresc. Nu am amestecat forma pamantului cu gravitatia. Numesti absurditati probabil ceea ce ai tu in mintea ta in care nu poti intelege ce este scris in Teorie atunci cand citesti. Absurdul este un termen din logica matematica folosit in demonstratiile logice, matematice in care se foloseste metoda reducerii la absurd. Prin aceasta metoda, acceptand provizoriu ipoteza si mergand pe un fir logic se ajunge la negarea unui adevar evident constatandu-se astfel contradictia, absurdul. Ce anume ti se pare in Teorie ca ar contrazice un Adevar evident? In Facerea Dumnezeu numeste Pamantul suprafata de pe care s-au retras apele aratandu-se Pamantul. Forma acestui Pamant este defapt forma fiecarui continent si a fiecarei insule inconjurate de ape. Vazand de sus toate continentele si insulele deodata, daca e posibil, ai putea sa-ti faci o imagine intreaga a tuturor suprafetelor de uscat. Aceasta ar putea fi forma si fata Pamantului. Oamenii de stiinta au numit Puterea asta, Forta asta a Tariei, a Cerului de despartire a apelor de ape, au numit-o Gravitatie, camp gravitational in care se exercita asupra corpurilor o forta gravitationala egala cu m x g, unde m este masa si g acceleratia din campul gravitational a obiectelor ce cad spre suprafata pamantului si a marilor in aceste Coji ale Cerului. Nu am amestecat eu pamantul sau forma pamantului cu gravitatia ci Creatorul, Dumnezeu a spus sa fie (o Tarie numita Cer) si a fost si ea desparte apele de ape pana azi asa cum gasesti in scripturi la Facerea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote