View Single Post
  #70  
Vechi 28.08.2013, 01:18:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Fratilor, "patul e curat si nunta cinstita" si "din pricina desfranarii fiecare sa-si aibe femeia sa", apostolul Pavel recomanda ca cei ce pot sa-i ia exemplul adica sa fie celibatari, cei care nu pot urma calea celibatului sa-si aibe femeia sa. Atentie! Sa-si aibe femeia sa, nu pt a suprapopula pamantul ci pt a nu desfrana! Printre alte canoanele nu contin indicatii despre cand si cum s-o faci! Se recomanda insa abstinenta, cu consimtamantul ambilor soti! Pana una alta Taina Cununiei este taina postul nu!
Desigur doi soti crestini nu vor avea probleme in a se abtine in perioadele de post! Iar daca ajungi sa "te impreunezi"(jalnica exprimare!) doar pt a inmulti specia umana, atunci intre om si animalul care se imperecheaza doar cand e "in rut"(calduri) nu mai e nicio diferenta.
Valentin,

Mai e pînă la suprapopulare, nu pleca urechea la ce se minte prin media. Pînă una-alta, a avea copii e una dintre cele mai bune fapte pe care o poate face omul. Vorbim despre noi existențe veșnice, despre faptul de a crea asemenea Creatorului! Cum rămîne ”cu creșteți și vă înmulțiți„ și cu ”lăsați copiii să vină la Mine”?

Împreunarea are scopul de a nu desfrîna?! Ăsta e scopul pentru care cei doi sînt cununați de Hristos?

Împreunarea este un termen potrivit, vine de la împreună. Cei doi devin una, după cum Domnul zice:

”De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote