View Single Post
  #514  
Vechi 14.02.2012, 11:45:24
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Luați aminte, că pentru osteneala părinților după voia lui Dumnezeu, Se milostivește Dumnezeu spre copii si-i binecuvintează cu daruri, precum Însuși a zis: „pâna la al miilea neam” pentru cei ce-L iubesc pe El”

"Dacă socotim datoria părinților de a-și supraveghea și de a-și preveni copiii la vreme, firește că răspunderea căderilor nu rămâne numai în seama copiilor, sau a lui Dumnezeu, ci părinții au să dea seama înaintea lui Dumnezeu. Copiii se rezimă pe mintea părinților”.

"Luați aminte părinților, că nu e glumă cu viața copiilor pe care îi aveți sau vreți să-i aveți. Sunteți răspunzători de ei și de toată viața lor, căci cum le-ați dat-o așa o au!"
Cind am fost la pediatru si i-am povestit cite legume maninca fetita mea, a exclamat: "Ce copil bun aveti!", facind referire la faptul ca pe multi copilasi cu forta daca-i fac parintii sa inghita o bucatica de conopida de pilda; de obicei, copilasii respectivi sunt ahtiati dupa ciocolata, acadele, fripturici si sucuri carbogazoase.. Dar tot el (pediatrul) a adaugat: "De fapt, cum iti inveti copilul, asa-l ai"...

De multe ori, reticentele parintilor fata de alimentatia vegetariana vin din prejudecatile cultivate cu multa grija de cei care pun placerea limbii mai presus decit sanatatea, ca si de cei "competenti in domeniu", adica de medici, care din pacate sunt cumva...conditionati de numarul pacientilor. Daca omul se poate vindeca mincind natural, ce rost ar mai avea marea majoritate a medicilor? Oricum, trebuie sa marturisesc ca mincarurile vegetariene pe care le mincam impreuna eu si fetita mea (tati e si el vegetarian, dar lucreaza mai departe), sunt fantastice la gust. Imi plac enorm, mai ales ca nu lasa senzatia de greoi si incarcat pe care mi-o lasa carnea.

Am avut mult de furca cu rudele, care au mers pina acolo incit sa incerce sa ma santajeze ca sa-i dau fetitei mele ciocolata si friptura. Au tipat la mine ca :"unde ai mai auzit tu sa cresca copil fara carne si fara lapte de vaca?" "cum, tu n-o s-o cresti cu mincarurile noastre traditionale?". Graitor este faptul ca cei mai vehementi erau unii care sunt obezi si foarte foarte chinuiti de boli grave...

Insa am la mine si la copilul meu exemplul perfect de beneficii ale alimentatiei exclusiv vegetale.

Este bine sa facem diferenta intre alimentatie si post. Si sa nu avem spaime superstitioase in privinta alimentatiei vegetariene din pricina asemanarii cu postul..."clasic". Stiati ca grecii postesc cu "fructe de mare", adica scoici, melci, raci, creveti, caracatita si sepie? Asta inseamna ca postul lor nu are nicio valoare, daca nu maninca fasole si cartofi? Postul (in latura lui alimentara) nu este abtinere de la carne, oua si lapte. Postul inseamna educarea stomacului si a limbii, si asta nu tine strict de ceea ce maninci; poti gasi o multime de modalitati de a posti chiar daca maninci vegetarian si in rest. Imi amintesc de ce povestea parintele Arsenie Papacioc: in simbata Pastelui, a venit la dinsul, de la spitalul judetean din Constanta, un batrin care fusese internat si mincase mincare de carne in chiar Vinerea Pastelui, pentru ca asta ii dadusera la spital. Batrinul dorea sa se cuminece; parintele l-a luat la intrebari, si a aflat ca sotia si copiii batrinului se botezasera la baptisti cu citeva zeci de ani inainte, si ca-l batjocoreau zi de zi, iar el era neclintit in credinta si mucenicea cu seninatate. Si spunea parintele Arsenie: "Cum sa nu-l cuminec, pe motiv ca a mincat carne in Vinerea Mare? Omul asta postea duhovniceste si mucenicea de 20 de ani. Cum sa ma impiedic de o mincare?"

Iar Parintii Patericului, care mincau piine uscata si legume tot timpul, gaseau multe modalitati de a inaspri "stilul de viata" in timpul posturilor de dinainte Sarbatorile mari.

Doamne ajuta!
Reply With Quote