View Single Post
  #133  
Vechi 16.05.2015, 22:35:58
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Reciteam in aceasta seara primele capitole din referatul Facerii. Se spune acolo despre toate aceste personaje incepand de la Adam. Ni se spune si cat a trait fiecare si la ce varsta a avut urmasi. Despre unele din aceste personaje ni se relateaza si fapte concrete care atesta istoricitatea lor. Despre Enoh de pilda ni se spune ca dupa ce a avut un fiu, a umblat cu Dumnezeu (ce expresie frumoasa - a umbla cu Dumnezeu) pana ce a fost stramutat la El.
Conform traditiei crestine el va reveni pe pamant impreuna cu Ilie in vremea antihristului si va fi ucis de antihrist. Este o istorie atat de clara acolo. Dupa teoria evolutiei insa, toate aceste personaje de la inceputul cartii Facerii nu sunt decat niste mituri, sau niste oameni-maimuta, niste salbatici, desi evolutionistii teisti tind mai degraba sa interpreteze totul ca o legenda sau un mit. Nu-si dau seama insa ca toata istoria si traditia crestina se prabuseste daca evolutionismul e real. Imi aduc aminte ca au fost vremuri cand eu insumi cochetam cu teoria evolutiei si credeam ca poate fi impacata cu crestinismul. Atunci bunul meu tata mi-a spus o vorba pe care nu o voi uita niciodata: "Du-te si spovedeste-te si ai sa vezi cum te limpezesti". Si intr-adevar, m-am spovedit si mi-am dat seama de ceea ce stiam deja in adancul meu: ca incercam sa creez o struto-camila, ca asta era motivul pentru care nici macar nu ma mai rugam. Nu te poti ruga dumnezeului evolutionist. Nu e nimic uman si apropiat in El. E total strain de dumnezeul scripturii, acela care creeaza lumea pentru om si se face El insusi om pentru mantuirea noastra din pacat si moarte.
Reply With Quote