View Single Post
  #20  
Vechi 29.08.2008, 11:23:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Au cine te-a pus pe tine administrator peste bunurile altora?Cine te crezi de vrei sa-i inveti pe altii ce sa faca cu baniilor?unii vor sa dea prosoape de poamana!E treaba lor si va fi primita jertfa dupa credinta lor!Tu cand iti vei ingropa mortii du-i direct la groapa fara nici un ceremonial,daca crezi ca asa este bine si vei fi rasplatit dupa cat de buna este credinta ta!Dar sa vii si sa critici pomana facuta de altii, este lipsa de bun simt si neiubire de aproapele tau!Tot ce dati pt un mort este de folos mortului daca este dat cu credinta.Caci Mantuitorul spune ca orice vom cere de la Tatal in numele Sau ni se va da!Iar noi cerem ,ca ceea ce dam de pomana in numele domnului sa fie trecute ca fapte bune in contul sufletului celui mort.Si conform afirmatiiei Mantuitorului asa va fi!eu nu cred c cineva va crede ca Mantuitorul a mintit!!Iar daca crede totusi cineva asa ceva acela nu este crestin ci face parte din slujitorii anticristici!

Dragul meu problema nu e pomana si nici faptul ca ma pun eu administrator pe bunurile altora, problema e ca oamenii nu vor sa faca aceste traditii, nu le fac din placere ci se simt obligati, mai mult , multi cred ca e ceva ce tine de credinta in prosoape si in cocosul dat peste groapa,

Daca s-ar da din inima ar fi foarte bine, dar vedem ca oamenii cam putin sar in ajutor in restul timpului, dar cand le moare cineva repede sar sa implineasca tot felul de ritualuri ca vezi doamne...
una e pomana, si una-s traditiile inutile, daca vrei sa dai pomana dupa cel mort, du-te imbraca pe cel gol , satura pe cel flamand, nu paganiza slujba inmormantarii cu tot felu de colaci, prosoape, bani, etc, nu este crestinesc, nu asa vrea Dumnezeu sa dam pomana, si nu mai suntem in Evul Mediu , din fericire, treziti-va oameni buni, probabil n-ati participat la inmormantari prea des, se face un adevarat ritual paganesc de catre unele "babe" de dragul implinirii traditiei, in loc sa se roage pt cel mort, in loc sa indemne la pocainta, pe multi in acele momente ii intereseaza cate prosoape trebuie lagate de prapori, de preot, de bratul nush cui, ce relevanta au toate aceste lucruri? ce logica au? nici una, pacat ca ne pierdem in fel si fel de traditii, da sunt frumoase traditiile romanesti, dar nu facute in astfel de imprejurari cand mortul trebuie incredintat prin rugaciuni lui Dumnezeu, si pt ceelalti trebuie sa fie un moment de meditatie asupra propriei morti
Reply With Quote