View Single Post
  #10  
Vechi 30.09.2022, 10:03:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Virusul, dupa cum presupun eu ca esti informat, nu este cu adevarat un organism "viu", doar o forma robotica de viata, si actioneaza in baza unor parametrii. Si in aceasta veracitate, de ce a creat Dumnezeu virusul? Doar pt a isi vedea creatia in agonie si chinuinde-se?
Uite cum pot sa dau eu o explicatie din alta perspectiva, daca imi permiti sa intru in discutie :)).

Tot ce a fost creat de la inceputul Universului, a existat si exista in continuare Intunericul si Dumnezeu-Lumina. De la creatie, atat la nivel microscopic si macroscopic, exista vieti/celule si paraziti/virusi.

Dumnezeu = echilibru in Univers
satana/Intunericul = dezechilibru in Univers

Cei doi formeaza un Yin si Yiang, daca vrei sa iti vorbesc pe intelesul tau.

Exista un ciclu al naturii da? Leul ataca zebra, pisica ataca soarecele, gaina ataca gandacul, virusul ataca celula sanatoasa, si gaura neagra din spatiu ataca lumina-soarele, etc.

Universul creat de Dumnezeu, a fost pervertit de Intuneric, toate astea se intampla in principiu din cauza satanei, nu a lui Dumnezeu. Desi din perspectiva lui Dumnezeu, eu cred ca acest lucru este normal. Este ordinea fireasca a lucrurilor, insa daca Dezechilibrul in Univers (din perspectiva satanei) se acumuleaza cat mai mult, si Dumnezeu vede asta, va interveni Judecata cea Mare si Balanta cea Mare in Univers, unde Intunericul va fi inchis pentru totdeauna si va ramane intr-o parte.

Dumnezeu nu a creat virusii! Iar oamenii in ziua de azi se cam joaca cu natura lui Dumnezeu, si creeaza ei insisi proprii virusi din perspectiva Intunericului. Omenirea cand va ajunge la apogeul de dezechilibru (95-100% intuneric), atunci Dumnezeu va apasa "butonul apocaliptic" ca sa zic asa mai metaforic, pentru a face ordine in lume pentru Lumina.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote