View Single Post
  #26  
Vechi 04.01.2007, 00:11:47
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

ATENTIE LA TEXTUL CARE URMEAZA -DESCRIE INTOCMAI DELIRUL SINUCIDERII AL CARUI APOLOGET A FOST SARMANUL "MARELE CIORAN"!!-CITAT MAI SUS CU NAIVITATE DE ORY. CINE OARE AR FI PUTUT SA-L INSPIRE? DUMNEZEU SA NE FEREASCA!! AM SCRIS NUMAI CU MAJUSCULE CA SA IDENTIFICATI FARA EROARE CEEA CE-MI APARTINE DIN POSTARE.
LIVIU


Aroganţa rugăciunii
personale [ ]
fragment


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Emil Cioran [Emil_Cioran]

2005-03-02 | | Înscris în bibliotecă de serban georgescu



(Doamne, dă-mi tăria să nu mă rog niciodată, cruţă-mă de nebunia oricărei adoraţii, depărtează de mine ispita unei iubiri ce m-ar dărui ţie pe veci. Fie ca vidul să se întindă între inima mea şi cer! Nu-mi doresc defel pustiurile populate cu prezenţa ta, nici nopţile tiranizate de lumina ta şi nici Siberiile topite sub soarele tău. Mai singur decât tine, îmi vreau mâinile curate, spre deosebire de ale tale care s-au mânjit pe veci plămădind lutul şi amestecându-se în treburile lumii. Nu cer stupidei tale atotputernicii decât respectul cuvenit singurătăţii şi chinurilor mele. N-am ce face cu vorbele tale; şi mă tem de nebunia care m-ar îndemna să le ascult. Dăruieşte-mi miracolul recules de dinaintea primei clipe, pacea pe care n-ai putut s-o înduri şi care te-a stârnit să faci o spărtură în neant ca să deschizi aici acest bâlci al timpurilor şi să mă osândeşti astfel la univers, - la umilinţa şi la ruşinea de a fi.)
Reply With Quote