View Single Post
  #56  
Vechi 26.08.2009, 01:01:53
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Fall3n, nu degeaba te-am evitat dupa ultima postare exprimata pentru mine, tocmai pentru ca nu ai inteles mai nimic din ceea ce scriu si persisti in ideea ca eu il contest pe Dumnezeu, pe Hristos, ceea ce nu este deloc adevarat . Insa este adevarat ca de multe ori acest Dumnezeu este asociat intr-un mod absolut nedrept cu niste legi si dogme cu care nu are nici o legatura...ceea ce este o mica-mare diferenta. Dar tu, oricum nu intelegi ce vreau sa spun si nici nu incerci acest lucru.
Sa nu crezi ca a sta cu capul in carti religioase este musai echivalentul cu a fi credincios...trebuie sa mai si simti si cel mai bine o poti face din necesitatea si starea aproapelui, Dumnezeu este aproapele, iar dogmele il cam incatuseaza si-l cam pedepseste pe acest aproape...se cam pierde in ignoranta din atata fala presupusa credincioasa.
Deci, nu intelegi ! Sa stii ca nu sunt straina de scrierile Sf.Parinti, nici de viata duhovniceasca si nici de simtirea in Hristos, insa tu se pare ca esti un incepator dornic sa-mi dai mie cu barda in cap pentru ca nu sunt robotul capabil sa inregistreze neaparat cele studiate de tine, mai am si putin rationament. Exact cum spunea cineva pe-aici, doar nu inseamna a fi crestin , a fi absolut dependent si supus in totalitate duhovnicilor si scrierilor, ci a gandi si cu mintea proprie cele asimilate, a le discerne. Intotdeauna doctrina religioasa a fost greoaie si s-a bazat in multe priviinte pe supunere si manipulare, numai ca libertatea a facut posibila desfiintarea inchizitiei, dar noi dorim neaparat sa o readucem de fiecare data la nivel teoretic. Nu merge asa, pentru ca nu mai merge vorbaria la infinit, in acelasi timp in care suferinta si nepasarea oamenilor progreseaza pe acest pamant.
Asadar, daca nu intelegi si nu esti capabil de o aprofundare a celor scrise de mine, te rog evita-ma, caci nu mai am rabdare sa o iau de fiecare data de la inceput ca inaintea baietelului meu de 4 ani.
Cat despre sexualitate...tocmai barbatii sar in sus si tocmai a lor este, in realitate aceasta problema, fiindca , de regula instinctul lor patroneaza in acest sens in casnicie si , tocmai ei sunt aceia care nu doresc sa auda de abstinenta....Asadar, daca voi barbatii chiar credeti ca urmati sfaturile Sf. Parinti in ceea ce priveste postul si abstinenta ...atunci sa aruncati primii cu piatra . Astfel s-ar vedea macar in cuget, in realitatea proprie care este diferenta dintre teorie si practica .
Ory am spus eu ca contesti pe Dumnezeu sau pe Hristos ?? unde am scris eu asta..?? e clar ca e ceva ce ai inteles gresit sau in graba poate..de unde stii ca stau cu capul intre carti religioase??? daca era asa acum nu mai vorbeam cu tine si eram cu capul intre carti asa cum spui tu..uff..cum de nu intelegi si ne mai dam si rationali..simplul fapt ca am vrut sa am un dialog cu tine arata ca nu sunt si nu vreau sa fiu habotnic si caciulat cu cartulii religioase pe nas si pe urechi cum tot imi spui tu in postarile care mi-au fost adresate..nu am vrut ati da cu barda in cap, nici nu vreau si nici nu am vrut vreodata sa te fac vreun robotel capabil sa inregistreze neaparat cele studiate de mine..imi spui incepator..de ce te grabesti a judeca??..stii tu ca sunt incepator?? incepator in ce??..in faptul ca tu ai 1000 si ceva de postari iar eu am 10-11 postari?? dupa asta categorisesti tu un crestin?? ma rog eu sunt cel mic iar tu gandesti rational..cum crezi tu..ai dreptate nu isi au rostul alte postari...am crezut ca putem avea un dialog dar eu cum mintea si trairea mea de incepator si caciulat in ale cartilor religioase nu se poate compara cu felul tau de a rationa..scuze si iertare..asa sunt eu de neinteles pentru cei rationali..pana aici consider ca e destul..nu vreau a face nici offtopic...ioanaz eu ma gandesc asa cum zic si ceilalti si la un moment dat ai zis si tu...intreaba mai bine un duhovnic..Dumnezeu si Maica Sa sa te ajute in gasirea raspunsului..

Last edited by fall3n; 26.08.2009 at 01:11:31.
Reply With Quote