View Single Post
  #27  
Vechi 22.02.2010, 00:04:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Deja s-au dat prea multe replay-uri, iar saracu' Costel, e bagat in corzi.
Costele, eu am o propunere: nu stiu unde in tara esti localizat, fiindca nu prea am astfel de curiozitati din fire, dar daca nu esti din Bucuresti, poate ai totusi drum vreodata, si tragi o fuga si pana la cimitirul Giulesti... Asa, sa vezi ce simti. Asta cu conditia sa ai inceredere in Ingerul tau Pazitor care iti da intotdeauna sfatul cel bun pe care tu stii sa-l deosebesti de cel rau. Eu stiu ca, la mormantul Parintelui Arsenie Boca, s-au facut multe minuni. Sunt convins ca tu esti sincer in credinta ta, dar de inselat, oricine se poate insela de la distanta. Daca vei merge acolo, s-ar putea ca Parintele Ilie sa-ti dea TIE, un semn, precum a facut Mantuitorul cu Toma. Ce-ai avea de pierdut?

Stiti ce e ciudat? Aude omu' despre cutare preot ca face nush'ce, ca dezleaga, ca scoate demoni, ca are mare "trecere" prin rugaciuni, si se duc cu duiumul, se calca in picioare... Cat platesc pentru asta, si daca platesc, habar nu am. Daca fac intr-adevar niste canoane, iar nu stiu... Omul oricum, cauta miracolul in viata lui, iar daca se poate si "personaliza" putin, in sensul castigului la bingo, sau bunului mers al afacerilor (ce-i drept deloc ortodoxe), sau injectare in tzatza caprei vecinului a unei tevi care sa aduca laptele direct in frigiderul nostru... asta ar fi exact ce ne trebuie... Concret: omul vrea certitudini! La el nu merge cu "s-ar putea sa faca minuni!" "De unde stii , tu, ma, ca face minuni? Ti-a facut tie?" "DA!" "Ooops! Atunci hai si noi, frate! E taaare de tot, sfantu' asta, dom'ne! Iti spun, orice iti rezolva!"
Pana la urma, totul pleaca din capusorul nostru ala slab si prost. Orice biserica ortodoxa ESTE un miracol. Orice icoana sfintita, este potential facatoare de minuni. Credinta, nadejde, staruinta, cainta, iubire, incredere... Mintea si trupul, una sa fie cu Dumnezeu, cu Duhul Sfant, cu Mantuitorul, cu Maica Preacurata... Orice se rezolva; ORICE! Daca nu crezi nici tu in ce faci, poti sa mergi oriunde, fie el doctor, vrajitoare, moaste sau Sfanta Biserica. Vom primi tot un ZERO BARAT.
Nu sunt un entuziast al acestor cautari, dar daca mi se ofera vreodata ocazia, voi incerca sa ajung si pe la mormantul lui, nu sa ma faca vrednic de vreo minune (pe care oricum n-o merit, daca pana astazi nici n-am stiut de el), ci asa, sa simt emotia in preajma unuia care a fost o viata cu Dumnezeu in suflet! E greu sa fii acceptat Sfant in tara ta... Poate ni-l iau altii mai vrednici de el!...
Reply With Quote