Subiect: Caut o icoana
View Single Post
  #18  
Vechi 17.08.2011, 18:41:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
ai dreptate intr-un fel, dar... doar nu se apuca nimeni sa faca fotografii IN TIMPUL slujbei... doar dupa slujba, e de bun simt. Si dupa slubja, dupa ce pleaca lumea, nu vad pe cine ar putea deranja ca e cineva care fotografiaza doua icoane... cat poate sa dureze... maxim 15 minute...

Am vazut oameni facand poze in timpul slujbei, cum sa nu. Incearca sa mergi, de exemplu, la Voronet, si ai sa vezi cati oameni/turisti vin. E foarte, foarte greu sa te inchini si sa spui o rugaciune in liniste intr-o zi obisnuita fiindca oamenii in continuu vin si pleaca. Daca ar mai face si fotografii...Cred ca este important ca biserica sa fie pastrata ca loc de rugaciune, pe cat posibil. Apoi poti sa cumperi imagini cu icoanele/frescele din biserica.

Adevarul este ca anul trecut in vara am fost la Manastirea Humor si am facut cateva poze inauntru. Ramasesem doar eu singura in biserica la un moment dat.
Attached Images
File Type: jpg IMG_3921.jpg (55,5 KB, 5 views)
File Type: jpg IMG_3922.jpg (58,2 KB, 5 views)
File Type: jpg IMG_3928.jpg (69,2 KB, 6 views)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote