View Single Post
  #8  
Vechi 20.08.2012, 21:38:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Departe de mine de a fi vreun protestant ascuns sub numele de ortodox ori de a fi un om calat pe o singura idee pe care am furat-o de la altii si care mi-as placut mie asa, cum suna !
Nu am asemenea metehne !
Dar totusi o meteahna cred ca am : incep sa cred din ce in ce mai mult invataturile si indemnurile sfintilor iar prin cele ce am petrecut sa ma conving mai mult cine este Dumnezeu !
Vorba cintarii : "... cine este Dumnezeu, mare ca Dumnezeul nostru ?"
Daca puterea, maretia si dragostea Lui ca si iertarea ceruta din profunzimez sufletului (profunzimea sufletului reprezinta anii in sir in care monahii albi sau negrii isi pling pacatele si nu pripeala de rugaciune facuta in metrou sau stind intins in pat inainte de inchiderea ochilor), este cea pe care o marturisesc cei care inviau mortii doar cu trei cuvinte , care deschideau usile ferecate ale bisericilor cu alte trei vorbe , insemneaza ca este adevarat in mod absolut evident, de netagaduit !
Dar ca nu avem noi atita tarie si credinta incit sa ne lasam deplim in grija Lui , asta este altceva .
Daca am crede cu adevarat in Hristos si in toate darurile sale cu care impodobeste zilnic fiinta umana , in puterea lui de a ierta si vindeca, ca si in mustrarea si pedeapsa pe care o ingaduie omului pt. indreptare , atunci fratilor ati vedea la fiecare liturghie , in bisericile tarii, cozi de 400-500 de ortodocsi, in frunte cu preoteasa si copii preotului , cu dascalul, cu cintaretul si toti ceilalti ,dornici fara margini sa se uneasca cu Sf. Taine si sa se impartaseasca cu Hristos spre viata vesnica si spre bucurie.
Dar spre marele nostru amar comun, stim cu totii ca asa ceva nu s-a mai vazut de sute de ani , de cind lumea credea intr-o singura stiinta : cea a lui Dumnezeu ! Astazi se crede cu adevarat mai mult si mai intii in altceva si mai putin si mai apoi si in Dumnezeu !
Ce frumos ne indeamna proorocul David :

" arunca toata grija ta asupra Domnului , si El te va hrani pe tine "

Dar asta fara a-l ispiti pe Domnul si a incerca in mod dracesc sa probam noi asta , asa de smecherie , sa vedem , chiar este adevarat .

Sigur ca stiinta are rostul ei , dar sa nu uitam :
"... nu numai cu piine traieste omul, ci cu tot cuvintul care iese din gura lui Dumnezeu " ca si , " Impliniti mai intii poruncile Domnului si restul vi se va adauga voua".

Ca incheiere am sa-l parafrazez pe Petre Tutea, absolut personal :
Cine la tinerete nu traieste pt stiinta, insemneaza ca nu are ratiune, minte, instructie , iar cine la batrinete nu traieste cu Dumnezeu si in Dumnezeu, inseamna ca nu are suflet !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.08.2012 at 22:50:59.
Reply With Quote