View Single Post
  #17  
Vechi 22.08.2012, 03:14:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
ory, oamenii astia se numesc sociopati. Exista o carte foarte buna despre acestia si se numeste "Psihopatul de alaturi" de Martha Stout. Din pacate, e usor sa spui sa te feresti de ei, nu-ti dai seama ca esti prins in mrejele lor decat cand este prea tarziu. Ei tocmai asta manipuleaza ceea ce ei nu simt si anume dragostea si afectiunea pentru cineva.
Astia au trei faze: tatonare, manipulare si abandon. In perioada de manipulare victimele au creierele "spalate". Cred absolut tot ceea ce le spune manipulatorul, sunt absolut "vrajiti" de ceea ce face sau le spune acesta.
Ai perfecta dreptate, nu este de glumit cu asemenea oameni, chiar nu este, sora mea este victima unui asemenea om, iar acum vrea sa se descotoroseasca de el, insa toate planurile sale manipulatorii se pare ca i-au cam inchis portitile de evadare. Exact asa se manifesta, cel manipulat sufera si este nedreptatit sistematic, insa nu vede realitatea fiindca este, practic, vrajit de manipulator. Iar manipulatorul nu simte dragoste si afectivitate pentru nimeni, dar detine o gramada de arme pentru a-i manipula pe cei din jur, in special minciuna si vorbaria multa....Foarte trist!
Eu sunt in Japonia acum, vreau sa fac tot posibilul sa o ajut pe sora mea sa iasa cu bine din aceasta relatie, practic i-au fost incalcate toate drepturile de mama, de sotie, de om, de catre acest manipulator bolnav, credeti-ma, eu il vad clar!!! Este dus de-acasa, este atat de prefacut, de mincinos, nu are scrupule, este atat de egoist si atat de slab in personalitatea lui incat nu incearca sa supravietuiasca decat facand rau celor din jur, iar sotia lui este cea mai buna fiinta din lume si de sufletul ei bun isi bate joc si profita cat poate. Pur si simplu ma ia de la stomac cand ma gandesc.
Va multumesc din suflet pentru postari!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote