View Single Post
  #4  
Vechi 20.12.2007, 08:55:52
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Cerul de dincolo de stele

-Te-ai intrebat vreodata fratele meu drag, de ce te simti altfel, cand privesti cerul ?
- Nu, ci doar ma minunez.
- Da-mi voie te rog sa-ti spun ce simt .
Domnul Iisus, Maicuta Lui, Sfintii Parinti, cand se uitau in sus, priveau spre stele. Nu se uitau oricum, se uitau, rugandu-se.
Iti dai seama ce lucru minunat, sa poti privi spre stele ? Privirea ta se suprapune peste priviri demult apuse, dar ce priviri ! Priviri sfinte. Dumnezeu le-a creat bune toate, dar privirea Sfintilor parca a sfintit stelele.
Priveste-le ! Sunt nemiscate de milenii, priveste-le cum stralucesc, vezi ca sunt stralucitoare si nemiscate, precum sfintii ? Acum, poti sa-mi spui mie, cum sa nu te simti altfel cand privesti cerul ?
Imi pare asa ...putin ciudat...noi oamenii am ajuns a privi mai mult monitorul decat cerul. Privim, simtind ? Nu te lasa robit visarii, spune si tu o rugaciune cand privesti spre cer. Stii, vor veni in urma noastra alte priviri. Vor veni. Noi, nu vom mai fi, desi poate ca vom privi din alta parte. De aceea dragul meu frate, nu doar te minuna privind cerul, roaga-te privindu-l.
Astfel, cei ce vor urma se vor minuna si mai mult. Astfel, cei ce se vor minuna, vor afla din priviri. Astfel ei - cei ce vor urma, vor cadea in genunchi cand vor privi spre cer.
Acum ce faci fratele meu drag, vad ca nu mai esti prezent ?
- Ma rog frate, ma rog privind cerul.
Mi-a soptit o voce, nu fratele meu, caci el statea in genunchi cu ochii atintiti spre cer, iar buzele i se miscau usor.......se ruga.
Atunci, am coborat usor, langa el. Daca treceai pe acolo ai fi zarit doi oameni stand in genunchi. Daca ar mai fi trecut apoi alti doi, ar fi zarit trei oameni stand in genunchi. Daca treci si arunci o privire intr-o Biserica, poti zari mai multi frati care stau in genunchi. Crezi ca ei doar stau in genunchi ? Nu, nicidecat. Ei stau in genunchi fiindca au privit cerul si au vazut chiar si dincolo de stele. E cerul de dincolo de stele.
Nu il cauta cu ochii ci cauta-l cu inima. Il vei privi si tu, fratele meu drag.
Cand inima va stii sa caute, ea se va deschide si o sa primeasca inauntrul ei pe Cel ce demult statea si batea la poarta inimii tale. Era acolo de cand te-ai nascut, doar ca nu ai stiut, nu auzeai bataia. Asculta-ti inima cum bate, Domnul batea odata cu ea. Nu ai stiut, asa-i ? Se suprapuneau bataile, de aceea nu ai stiut si nu le auzeai. Acum stii. El a fost mereu in inima ta.

Doamne ajuta !
Reply With Quote