Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #664  
Vechi 06.09.2017, 00:01:31
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu m-am rugat la Anton de Padova, atunci cand nu stiam prea multe despre ortodoxie si credeam ca si catolicii sunt la fel ca ortodocsii (o scurta perioada, dupa ce am devenit credincios). Am dat de doua ori citatul din parintele Cleopa, noi marturisim in Crez o singura Biserica, Biserica Ortodoxa. Celelalte culte nu sunt biserici, nu au nici Sfinte Taine. Deci acei sfinti catolici nici macar nu erau botezati. Am scris, pe scurt, ceva despre subiectul asta, cu ceva timp in urma, pe forumul catolic. In ultima parte am scris si despre minunile facute de sfintii catolici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Cataline, for the Maker's sake, cum sa nu fi fost acei sfinti catolici botezati?! Ce, catolicii sint antitrinitarienii ca iehovistii si aiuritii de la "oneness pentecostals"!? E vorba de botezul in numele Sf. Trinitati, man, deci e valabil. Citeste canoanele BOR si actele Sinodului din Creta si tuturor conciliilor si actelor din miscarea ecvumenica la care a participat BOR: tot botezul facut in Numele Tatalui, Fiului si Sfintului Spirit este valabil. Adica pruncul/adultul in cauza este crestin, din acel moment. Ce fel de crestin, asta e alta discutie alltogether.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote