View Single Post
  #9  
Vechi 25.08.2009, 22:06:44
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Oricat de mult mi-as dori sa nu se mai predea ortodoxie in scolile de stat, sunt sigur ca politicienii nostri nu ar lua de capul lor o asemenea decizie, mai ales in prag de campanie electorala. Poate e vreun imbold de la UE, dar chiar si asa s-ar tine tare pe pozitii, macar pana dupa alegeri.

Daca intr-adevar s-a pus ceva la cale, atunci asta e doar un val mediatic menit sa pregateasca opinia publica pentru decizia finala ce va fi luata mai tarziu. Sunt de parere ca ortodoxia in scoli se va mai preda cel putin un an de acum inainte. Cei care sunt impotriva eliminarii acestei materii au destul timp la dispozitie sa pregateasca un protest consistent.
Din punct de vedere utilitarist, "Political correctness", ideea scoaterii religiei din scoli pare un lucru firesc si necesar.

Din punct de vedere uman, crestin, nu.
Initiatorii actiunii de scoatere a religiei din invatamant vorbesc de inlocuirea ei cu "educatie moral-religioasa". Din ce m-am interesat aceasta, daca va fi introdusa, va reprezenta un fel de educatie etica, de tip ateu.

Si asta e doar inceputul. Spre exemplu cateva organizatii "civice" intentioneaza sa atentioneze autoritatile vis-a-vis de pericolul pe care il reprezinta pelerinajul la sfintele "moaste", "plimbarea lor", pentru sanatatea cetatenilor.

Vom ajunge, cum e in Franta, unde simbolurile religioase nu au voie sa fie tinute la vedere in spatiul public (asta insemnand chiar si purtarea unei cruciulite la gat).

Apropo, nu stiu daca ati citit studiul privind statul religiei in scolile din Romania alcatuit de Liga Pro Europa. Este absolut grotesc, nu respecta nici cele mai elementare norme privind un studiu sociologic.

Last edited by bogdani; 25.08.2009 at 22:10:10.
Reply With Quote