View Single Post
  #7  
Vechi 05.11.2009, 12:41:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stiu pe cineva care a spus ca nu-i place sa vina la biserica din cauza "babelor care-ti canta la ureche" si mai stiu pe altcineva care a iesit instantaneu din biserica atunci cand un domn a inceput sa cante in public la Liturghie...
Astea, totusi, mi se par exagerari si ispite!!! Cum adica sa pleci din casa Domnului pentru ca nu iti place cum canta babele?! Astea sunt pretexte! pe unii chiar ii goneste diavolul, oferindu-le felurite pricini: ba ca e plictisitor, ba ca e tarziu, ba ca se canta in public, ba lumina care vine nu stiu din ce parte, tot timpul gasesc cate ceva pentru a nu le placea in biserica (vide si topicul mai vechi Ce nu ne place in biserica).

In legatura cu subiectul topicului ... poate suntem noi mult prea sensibili, fiecare se roaga in biserica asa cum crede el de cuviinta. Nu stiu daca ar trebui sa ne gandim ca ne deranjeaza glasul celui de langa mine (desi cum ramane cu porunca iubirii aproapelui, daca eu nu reusesc nici macar sa ii tolerez vocalizele?!). Unii inteleg sa isi exteriorizeze trairea, altii nu, gandindu-se ca asa este placut lui Dumnezeu. In niciun caz nu sunt de acord cu participarea formala la Sf. Liturghie, de asistenta, ci cu rugaciunea comuna. In biserica mea avem dascali care canta foarte frumos si ale caror cantari transmit foarte multa evlavie, corul, de asemenea. credinciosii acompaniaza, fiecare cum poate, iar mie mi se pare sublima aceasta comuniune de rugaciune si traire, desi imi inchipui ca acest amestec de voci nu ar fi pe placul unui estet, dar cine doreste sa asculte asa ceva, se poate duce frumusel la opera.
Inteleg ca pentru unii o fi deranjant, dar trebuie sa ne gandim si la cei din jur. Asa, si eu vreau sa stau in genunchi cand se citeste Sf. Evanghelie sau cand se spune Tatal nostru, dar daca nu am spatiu sau daca stau mai in spate sau pe mijloc, nu pot ocupa locul, caci e un du-te vino perpetuu; doar nu o sa bruschez lumea sa imi faca mie loc sau sa nu mai circule si, in niciun caz, sa ies din biserica, pentru ca nu ma pot ruga corespunzator! Asta ar fi culmea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote