View Single Post
  #202  
Vechi 24.05.2013, 07:45:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul



In Noul Testament nu scrie despre dozarea pedepselor. Nici la homosexualitate, nici la crima. Scrie ca lucruri precum legatura homosexuala sau omorul sunt pacate. In ce fel sunt ele pedepsite la un popor ori altul, intr-o epoca sau in alta, iata un lucru in limita de competenta a legislatorilor legitimi, iata un lucru care poate varia de la un popor la altul, de la o epoca la alta. Aici, faptasul poate fi pedepsit prin spanzurare, acolo prin scaun electric iar dincolo se poate ajunge la concluzia ca pedeapsa capitala nu mai este necesara, ci inchisoarea, exilul ori bataia la fund sunt mai potrivite. Toate acestea sunt optiuni legitime si toate sunt potrivite cu Biblia.
Cu alte cuvinte, susțineți că pedeapsa cu spânzurătoarea sau scaunul electric pentru faptul de a avea o relație homosexuală în privat ar fi perfect legitimă și justă, lecând de la împrejurarea că Biserica condamnă acest comportament ca fiind un păcat capital.

De aici mai este doar un pas până la a considera justă și pedeapsa cu moartea pentru erezie, care este tot păcat, sau pentru absența de la Liturghie duminica, sau pentru împărtășania cu nevrednicie sau, de ce nu, chiar masturbarea sau folosirea prezervativului, despre care iarăși știm că sunt păcate capitale etc. etc.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Propozitia "Bunul simt imi spune ca homosexualitatea nu este condamnabila" este echivalenta cu propozitia "daca cineva condamna homosexualitatea, atunci nu are bun simt". Mai general spus, propozitia "alfa implica beta" este echivalenta cu propozitia "non beta implica non alfa".
Problema este că eu nu am susținut că homosexualitatea nu este condamnabilă, ci am arătat că este împotriva bunului simț să susții că este just să castrezi chimic un om pentru faptul de a fi întreținut relații homosexuale liber consimțite cu un alt adult, în privat.
Ați răstălmăcit în totalitate susținerile mele.

Pe de altă parte, vă rămâne să demonstrați cealaltă premisă pe care ați susținut-o, și anume că toți legislatorii, din toate timpurile, au condamnat penal homosexualitatea.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur, puteti incerca sa scapati spunand ca bunul simt al dv este altul decat bunul simt al meu, din moment ce bunul simt al fiecaruia ii dicteaza altceva.
Dimpotrivă, eu nu susțin așa ceva, ci susțin că bunul simț este obiectiv, iar cu privire la o numită problemă indivizii pot să manifeste doze mai mari sau mai mici de bun simț. De exemplu, atunci când susțineți electrocutarea letală a homosexualilor, doza este mică de tot.

Ca să fiu mai explicit: a susține că ceea ce i s-a întâmplat lui Alan Turing a fost just și corect nu înseamnă că bunul simț vă dictează altceva dumneavoastră decât îmi dictează mie; înseamnă pur și simplu că, privitor la această chestiune, vă lipsește bunul simț.


De bun simț este atitudinea lui Theodor: nu-i creștinește să omori în mod organizat, "legal", homosexualii, dar dacă cineva se leagă de copilul meu, îi iau gâtul. Și nu, nu este o chestiune de drept și nu mă prevalez de competența mea profesională. Doar de bunul simț.

Last edited by MihaiG; 24.05.2013 at 08:13:47.
Reply With Quote