View Single Post
  #10  
Vechi 13.04.2009, 00:46:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
[COLOR=blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.[/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.[/COLOR]
[COLOR=blue]In mod cert insa nu este o noutate.[/COLOR]
[/COLOR]
[COLOR=darkorchid]In general, dezlegarile se dau de catre preot celor bolnavi, ca sa poata totusi tine post.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Mai exista dezlegarile date de catre biseric, in sine, ca institutie, iar acestea sint trecute in calendar.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Dezlegarea la peste este o noutate in calendarul crestin-ortodox, si eu chiar m-am uitat pe cele vechi, nu era inainte.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Asta probabil se face, din cauza ca probabil duminica multi au greutati de a continua postul. Atunci, biserica a fost mai ingaduitoare, si a dat dezlegare la peste.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Normal, pentru cine a postit intotdeauna, pestele in calendarul ortodox roman, a lipsit, deci postitorii stiu bine asta.[/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Pentru bucuria Invierii, nu trebuie neaparat sa maninci peste![/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Veverito, mi se pare aberant ce soui tu aici![/COLOR]
[COLOR=#9932cc][/COLOR]
[COLOR=#9932cc]Va rog sa ma corectati, daca gresesc.[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote