View Single Post
  #33  
Vechi 22.09.2011, 19:30:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut X Vezi mesajul
@MariS

Am scris mai sus.In Scriptura se spune ca criteriul Judecatii va fi credinta in Hristos : 'Cine crede nu va fi judecat, cine nu crede va fi judecat'.In cazul acesta judecata e partiala.Ce parere ai de lucrul acesta?Eu asta nu pot sa diger.Vreau sa cred ca e mai mult de deslusit.Si iarasi daca judecata va fi facuta de un om, chiar Dumnezeu-Om automat va fi partiala.Eu cred ca numai Dumnezeu ne poate judecata.Nu vad cum si de ce ne-ar judeca Iisus ca Dumnezeu-Om.Care este sensul si rostul unei asemenea judecati?
Acesta e un subiect foarte inalt si deobicei placut fariseilor si carturarilor. Ei stiu totul despre Judecata. Aici sunt prost, prost, prost. Stiu doar ca Fiul va face Judecata, dar nu asa cum ne inchipuim noi. Ea va fi demna de un Dumnezeu Iubitor, Multmilostiv, Atotstiutor si Drept. Mai mult nu stiu.
Sensul Judecatii este de a face separarea intre cei ce vor sa urmeze Domnului, sa se jertfeasca pe ei pentru semenii lor, asa cum S-a jertfit Hristos pentru toata omenirea si intre ceilalti, care vor sa urmeze egoismului din ei si sa faca doar voia lor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote