View Single Post
  #36  
Vechi 22.09.2011, 19:57:06
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
La Dumnezeu ca si la om e o singura fiinta. Diferenta este ca la om e o singura persoana, iar la Dumnezeu sunt trei Persoane. Esenta dumnezeiasca suporta mai multe persoane in aceeasi Fiinta. Esenta omeneasca nu suporta asa ceva. Asta ne spune ca dumnezeirea este preponderent personala, nu substantiala, esentiala. Faptura, in schimb, este mai mult substantiala sau corporala. Atentie, chiar si ingerii au "substanta" lor, desi incorporala, e totusi o esenta, nu sunt subiecte pure. Esenta noastra nu se poate compara, nu sufera asemanare cu esenta dumnezeirii. Sunt total altceva, de necomparat. Toti Sfintii Parinti spun asta, dar daca doresti citatul, aici stau rau, eu niciodata nu mi-am facut notite, ceea ce spun, spun din ce a ramas in mine, nu am carnetel cu adnotari, desi nu neg ca mi-ar fi prins bine sa am.
Har, smerenie si jertfa de sine.
De ce sa fie Trei Persoane?Ce sens are ca Dumnezeu sa mai faca in Dumnezeu(chiar daca zici ca nu-i asa) si inca unul?Ca daca sunt persoane : O Persoana o naste inca doua Persoane.Chiar daca sunt Dumnezeu toate trei, tot Persoane sunt.Trei Dumnezei de aceasi fiinta.Care e sensul triplarii lui Dumnezeu?
Reply With Quote