View Single Post
  #22  
Vechi 05.02.2012, 20:26:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma ingrozesc cand citesc zeci de mesaje postate , in timp ce la Sfanta Biserica se savarseste Sfanta Liturghie , sau mesaje scrise in miez de noapte de sambata spre duminica , cu tot felul de istorioare si amintiri "crestine " , siropoase . Cu siguranta ca acesti autori nocturni de pe forum , nu au cum sa mai participe la Sfanta Liturghie , sau sa se mai roage nici macar de forma !
Frate Cristian, pentru ca ai postat azi o imagine atat de frumoasa a icoanei Sfintei Mucenite Agata, prizonier fiind eu al bucuriei pe care mi-ai prilejuit-o (si pentru care foarte iti multumesc, frate), iata cuvantul meu cunadejdea ca il vei primi, cu folos si cu iertare:
Mai intai, am observat ca exista o diferenta de aprox. 2 ore, uneori mai nainte, alteori mai inapoi, intre ora trecuta in dreptul postarilor de pe forum si ora reala. Astfel, daca acum cand scriu aceste cuvinte este ora 20,21, s-ar putea sa apara alta ora in dreptul postarii mele, dupa ce trimit mesajul. Decalajul dintre cele doua sisteme de masurare a timpului poate fi chiar mai mare, am sesizat, in timpul noptii. Poate ca si alti colegi de forum au remarcat aceasta curioasa nepotrivire a masurarii vremii...
Parca ar fi decalaj de fus orar!... Ma duce deja cu gandul la lucruri duhovnicesti, nepotrivirea asta...:)
Cat priveste participarea la Sfanta Liturghie in functie de somnul de sambata spre duminica, iti marturisesc frate, cu tristete pentru mine insumi, ca mi s-a intamplat de multe ori sa dorm doar 2-3 ore inainte de Utrenie si sa merg proaspat la slujba. Proaspat si plin de putere. Asta era pe vremea cand faceam priveghere cu rugaciune, candva... Cu tristete am spus, deoarece astazi nu mai este asa, Domnul gasindu-ma nevrednic de acest dar. DECI: se poate, frate Cristian, chiar daca pentru unii acest lucru e de neimaginat. Mai cunosc cativa oameni care dorm putin inainte de Sfanta Liturghie si asta nu ii impiedica sa fie la timp in biserica si sa participe cu toata ravna la Slujba. Ce nu poate face omul singur, poate sa faca Dumnezeu pentru copiii Lui, frate!

Fii asadar linistit. Se roaga, de vor, cu Voia Domnului, si fariseul si vamesul! (spusa azi de Parinte la Predica...)
Domnul sa ne ocroteasca! AMIN+
Reply With Quote