View Single Post
  #14  
Vechi 30.07.2012, 21:01:23
nelena21 nelena21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Abtine-te!!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Doamne ce nerozii. Intra clar la categoria superstitii. Cu ce te ajuta sa arzi lumanarile in cruce. Nu functioneaza "vraja" daca nu sunt in cruce? Sau rugaciunea dupa ora 22. Dar ce daca e inainte de 22 nu "functioneaza". Si uite asa mergem cu postul si rugaciunea in iad. Si o sa spunem, dar cum ca eu am ascultat poruncile, am postit, m-am rugat, de ce sa ma duc in iad?
"Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am prorocit, nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?" Si li se va raspunde: "Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea”"(Matei 7, 21-23).
Dupa citate se pare ca esti"pocait"...Stii ce inseamna un canon,ascultarea de duhovnic?Ai idee cine a fost Ilarion Argatu?Fii sigur ca si cele 9 lumanari si ora si tot au insemnatate,dar de ce sa citesti tu cartile marelui duhovnic,care paradoxal a luptat impotriva vrajilor si nu a indemnat la acestea dupa cum va exprimati.Cine VREA sa faca acest canon,nu e obligatoriu,cine simte..9 lumanari se aseaza in semnul sfintei cruci: 3 pentru iertarea pacatelor, 3 pentru blesteme, 3 pentru farmece si dusmani vazuti si nevazuti, stiuti si nestiuti.,ora 22 inainte de miezul noptii cand se incheie postul cel mai puternic,etc,nu ti se pare normal ca jertfa,lumanarile sa arda complet?pt ce vrei sa-ti tii jumatate?
Reply With Quote