View Single Post
  #15  
Vechi 30.07.2012, 21:14:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parintele Argatu dadea aceste canoane oamenilor la spovedanie sau celor care ii cereau sfatul, dar nu a lasat nicio carte scrisa manu propria. Iata:

"Pe lângă rânduielile bisericești statornicite de Sfinții Părinți, pentru a spori și mai mult evlavia și râvna credinciosului care se vrea îmbunãtãțit în cele duhovnicești, fac recomandãri pe care le consider utile și verificate în anii mei de pastorație și care au dat rezultate sporite în lupta cu necazurile și încercãrile venite de la diavoli. Vreau sã precizez cã, niciodatã nu le-am scris pe hârtie și nu am lãsat pe nimeni s-o facã. Sfaturile mele duhovnicești sunt personale și nu rânduieli bisericești. Tu, dacă mă înregistrezi acum, să fie pentru tine și să le scrii ca simple sfaturi." http://www.parinteleilarionargatu.ro...i-cum-se-tine/


Si eu personal cred ca a fost un mare duhovnic. A fost si un mare adversar al vrajitoarelor. Bunica imi povestea cum ii invata pe toti care veneau la el. In 2005, cand i s-au descoperit moastele, am intalnit niste oameni evlaviosi care tocmai se intorceau din pelerinaj de la Boroaia si care au confirmat ca moastele imprastiau miros de mir.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote